Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

Kocie pogaduchy i pytania do Fundacji - kot drapie w drzwi

izabela - Sob 17 Paź, 2015 15:33
Temat postu: kot drapie w drzwi
Witajcie,
zamontowaliśmy nowe drzwi w mieszkaniu . W nocy zamykamy się przed kotami w sypialni ( nie możemy z nimi spać bo za bardzo rozpychają się i budzą nas w nocy). Koty drapią w drzwi , czy macie jakiś pomysł jak temu zapobiec? pozdrawiam Izabela

Morri - Nie 18 Paź, 2015 20:43

Koty zaczęły drapać dopiero kiedy zamontowaliście nowe drzwi? :hm:
może zamiast nowych drzwi, przydałoby się nowe łóżko, w którym pomieszczą się wszyscy? ;)

Estel - Pon 19 Paź, 2015 04:08

Koty, jako stworzenia towarzyskie, będą "rozpychać" się niezależnie od wielkości łóżka. Można albo przywyknąć (faktycznie czasem niewygodne, jak kot - albo dwa - "przywali" nogi, ale za to jak cieplutko i miło ;) ), albo faktycznie zamykać drzwi...

W tym drugim wypadku, nie pozostaje nic innego, jak przeczekać. O ile dobrze rozumiem, wcześniej koty spały z Wami - to normalne, że są z lekka oburzone nagłym wygnaniem i dają o tym znać... Po jakimś czasie, przyzwyczają się. Z pewnością pomoże posiadanie jakiegoś "kociego królestwa", typu drapak z budkami czy hamaczkami, albo nawet zwykła budka czy kartonowe pudło, wyściełana w sposób przyjemny dla kota - gdy drapie, można - przez jakiś czas - zanosić je do hamaka/budki/co tam mają (raz na "noc", potem ignorować drapanie). Koty są inteligentne, załapią.

/Estel

Ps.

Cieszcie się, że nie skaczą na klamkę - ja wprawdzie mam sypialnie otwartą dla kotów, ale jeżeli z jakiegoś powodu zamknę drzwi, Fiolka odstawia swoje (niemal) pięcio-kilowe skoki z cierpliwością pontnika :lol:

izabela - Pon 19 Paź, 2015 14:25

wcześniej też drapały ale drzwi były stare, maja wszystko, drapaki budki, nie da się z nimi spać bo to straszne obżartuchy ciągle jadłyby również w nocy i dlatego budzą nas.
Morri - Pon 19 Paź, 2015 14:42

może więc należy podejść do tematu inaczej: uregulować sprawy żywieniowe, a przed spaniem porządnie wybawić się z kotami, żeby je zmęczyć ;)
Co do tej pory robiliście, kiedy koty drapały w drzwi?
Czym karmicie koty? Mają stałe godziny posiłków?

izabela - Pon 19 Paź, 2015 14:50

wszystko z porozumieniem z wetem , Dostają royal canin dlla kastratów tyle ile im wolno. są trochę za grube, Wcześniej nie przejmowaliśmy się drzwiami bo były stare ,teraz tych nowych nam szkoda żeby poniszczyły .
Morri - Pon 19 Paź, 2015 14:58

izabela napisał/a:
wszystko z porozumieniem z wetem .
czyli jak?
izabela - Pon 19 Paź, 2015 15:00

62 g na łepek dziennie
Morri - Pon 19 Paź, 2015 15:02

izabela napisał/a:
62 g na łepek dziennie
ale jak często podajecie posiłki? dostają te 62 g na raz?
izabela - Pon 19 Paź, 2015 15:14

rozkładamy tą dawkę na 3 ,4 posiłki bo inaczej zapłakałyby sie .
Morri - Pon 19 Paź, 2015 15:24

Co do tej pory robiliście, kiedy koty drapały w drzwi?
i w jakim wieku są koty? (Jak długo drapały w stare drzwi?)

Estel - Pon 19 Paź, 2015 15:37

Drzwi można posmarować specjalnym środkiem "odstraszającym" - przy drapaniu zapach będzie się roznosić (wyczuwalny dla kotów, nie dla Was), więc powinno je to zniechęcić. Jednocześnie warto "przypomnieć" im o drapaku, pokrapiając go walerianą, lub nacierając kocimiętką albo zielistką.

Koty przyzwyczajone do drapania konkretnego elementu mieszkania ciężko będzie od tego odzwyczaić i 100% sukcesu nikt nie zagwarantuje... Ale przy dużej determinacji i odrobinie sprytu (sztuczki zapachowe), może się udać.

/Estel

Morri - Pon 19 Paź, 2015 15:41

z tym kropieniem drapaka, może nie do końca dobry pomysł - mieliśmy już kota, który tak się wczuł w rolę, że podrapywał sobie głowę przez ocieranie się o sizal ;)

Byłabym też ostrożna z taką terapią, bo długofalowo może mieć skutki gorsze niż drapanie w drzwi. Gwałtowne wprowadzanie zmian nigdy nie służy kociej psychice.

Z tego, co już widać, koty jedzą za rzadko, dodatkowo dostają karmę, którą nie mogą się najeść - doradzałabym zmianę karmy na bezzbożową - jest szansa, że na niej poczują się wreszcie syte. Po parę chrupek, ale często. Także przed spaniem, żeby nie musiały się domagać jedzenia w nocy. Jeśli chodzi tylko o to, że budzą, bo są głodne, może nie będzie trzeba zamykać drzwi, jeśli nie będą musiały domagać się jedzenia.

izabela - Pon 19 Paź, 2015 15:46

Jaka to karma bez zbożowa dla kastratów? Zaznaczam że maja problem z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Estel - Pon 19 Paź, 2015 15:51

plus nie zwracaj uwagi na to, że weterynarz poleca Royal Canin - niemal wszyscy weterynarze to bezrefleksyjnie robią, bo firma w odpowiednim czasie posmarowało gdzie trzeba i "wtłukują" to do głowy studentom, niczym mantrę. RC jest również droższe od wielu lepszych jakościowo karm... Ale to już temat na inną dyskusję.

Co do karm poza barf'o-podobnym żywieniem, osobiście stosuję Taste of the Wild (ale tylko Rocky Mountain, *nie* Canyon River - te drugie ma dużo więcej węglowodanów). Z drożysz jest Orijen, ale ostatnio się skiepścił.

kat - Pon 19 Paź, 2015 15:56

izabela napisał/a:
Jaka to karma bez zbożowa dla kastratów? Zaznaczam że maja problem z utrzymaniem prawidłowej wagi.


Zobacz np tutaj:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=166

Morri - Pon 19 Paź, 2015 15:56

izabela napisał/a:
Jaka to karma bez zbożowa dla kastratów? Zaznaczam że maja problem z utrzymaniem prawidłowej wagi.
no właśnie dlatego, że mają problem z wagą, nie ma sensu dodatkowo napychać ich zbożami, czy inną kukurydzą :)
Estel - Pon 19 Paź, 2015 16:05

kat napisał/a:


Zobacz np tutaj:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=166


To porównanie jest świetnie i było mi bardzo pomocne, ale niestety - polecając Natural Cat Meadowland Mix jako najlepszą (ale i najdroższą) karmę, nie uwzględnia ostatniej zmiany w jej składzie, która to *bardzo* pogorszyła finalny produkt. Moim zdaniem, z nowym składem, dostajemy coś poniżej poziomu ToW Canyon River, za niemal 30 PLN od kilo. Tymczasem, ToW Rocky Mountain można dostać za 16 PLN/kilo, w workach po 6,8 Kg, lub niecałe 16 przy 13,6 Kg.

Skoro żadna karma i tak nie zastąpi barfa - a ToW ma przynajmniej stabilny skład - osobiście nie widzę sensu w przepłacaniu ;)

Murciak - Sro 02 Gru, 2015 12:14

A ja bym na Waszym miejscu obiła te drzwi na dole jakąś wykładziną. Może nie będzie to pięknie wyglądać ale przynajmniej drzwi przetrwają. Do tego jakiś odstraszacz, który być może na tyle zniechęci koty, że po jakimś czasie przestaną interesować się drzwiami i obicie będzie można zdjąć.
kawa - Wto 26 Sty, 2016 11:18

mój kot ma drapak i najbardziej interesują go nogi od krzesła
Hana - Czw 14 Lip, 2016 18:41

Mój kot też drapał mi dosłownie wszystko... dopiero przeczytałam gdzieś na internecie i przywiozłam do domu pieniek i spryskałam go kocimiętką :) od tego czasu problem drapania mebli minął :)
Weronika95 - Pią 05 Sie, 2016 10:25

Mój kotek też przez długi czasz drapał drzwi, ale kupiłam mu drapak i problem z głowy.
Hipiska - Pon 25 Gru, 2017 18:04

Ja mam problem z kanapą. Kot ma drapak i lubi z niego korzystać, jednak w nocy korzysta też z nowej kanapy... jest z materiału i boję się że środki zapachowe które mają odstraszać kota zostawią na niej plamy. Ktoś ma jakieś pomysły?
BEATA olag - Pon 25 Gru, 2017 22:19

Hipiska napisał/a:
Ja mam problem z kanapą. Kot ma drapak i lubi z niego korzystać, jednak w nocy korzysta też z nowej kanapy... jest z materiału i boję się że środki zapachowe które mają odstraszać kota zostawią na niej plamy. Ktoś ma jakieś pomysły?


Jedyne co mi w tej chwili przychodzi do głowy to przykryć kanapę pledem, narzutą.

Hith - Wto 26 Gru, 2017 19:14

Poza przykryciem, dobrze postawić przy kanapie - z tej strony, z której drapie - mniejszy drapak. Dobrze sprawdzają się kartonowe (i są tańsze niż zwykłe), zwłaszcza te w formie trójkąta. Większość kotów, przynajmniej u nas, chętniej podrapie karton niż kanapę, więc może to pomóc.
Hipiska - Wto 26 Gru, 2017 19:48

Super, dzięki. Jadę jutro i po pled i po karton :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group