Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jednogarnkowe Aloo Gobi czyli kalafior z ziemniakami
Autor Wiadomość
KASIAIKRZYS 

Wysłany: Nie 11 Maj, 2014 07:33   Jednogarnkowe Aloo Gobi czyli kalafior z ziemniakami

Danie znane na wschodzie Indie ,Pakistan nawet Chiny mają swoją własną wersję.
Nie ma sztywnego przepisu na tę potrawę gdyż nawet w Indiach zmienia się ona zależnie od regionu.Aromatyczne i mocno uzależniające :diabel: oczywiście jeśli ktoś lubi kalafiora.

Moja wersja :
główka kalafiora - raczej nie za duża
ziemniaki stosunek warzyw mniej więcej 1:1 Nie bawię się w aptekarza tak na wyczucie
kmin rzymski ( nie mylić z kminkiem bo to dwie różne rośliny !) czubata łyżka -na początek polecam mniej
szczypta nasion gorczycy
cebulka ,
2-3pomidory bez skóry - dla leniwych z puszki(jedna puszka)
Sól i pieprz . Sól można zastąpić przyprawą vegeta czy inne podobne
Olej rzepakowy
Natka pietruszki lub kolendry jako zielony akcent
Dodatki którymi podkręcam-niekonieczne ale wskazane :
Puszkowane - fasola biała i czerwona , kukurydza.Starty imbir , dla mięsnych wyżeraczy drobno krojony filet z kurczaka ale to nie jest konieczne .
Generalnie każda Pani domu już po pierwszym wykonaniu sama zmodyfikuje stosownie do upodobań smakowych .

Ziemniaki obieram i kroję w kostkę ok 1,5-2 cm .Kalafiora myję - rozdzielam na małe różyczki zbliżone wielkością do ziemniaków .

W garnku rozgrzewam olej rzepakowy-ok 3 łyżek i prażę na nim nasiona kminu rzymskiego oraz gorczycę .Warto delikatnie przykryć pokrywką gdyż kmin intensywnie pachnie a gorczyca strzela i może poparzyć
Dodaję drobno pokrojoną cebulkę. Gdy delikatnie się zeszkli dodaję ziemniaki oraz kalafior i podsmażam mieszając .
Kilka minut by warzywa lekko zmiękły następnie dodajemy kilka łyżek wody po czym przykrywamy pokrywką . Dusimy ok 20 -30 minut . Warto kontrolować by nie rozpadły się nam ziemniaki czy kalafior.
Na tym etapie czesto dodaję starty imbir - niewiele ok 1 cm
Gdy warzywa robią się miękkie zdejmuję pokrywkę dodaję pokrojone pomidory bez skóry a że jestem leniwy biorę puszkowane. Sól pieprz do smaku .
Często lądują w tym dwie puszki fasoli biała + czerwona oraz kukurydza .

Sam podkręcam to dodatkowo kurkumą ,curry, wywarem rosołowym (może być kostka rosołowa dodana razem z wodą na początku gotowania)

Kolejny patent leniwca to dodać kurczaka na początku gdy prażą się nasiona albo podsmażyć go osobno - jak kto woli .

Danie ma dwie zasadnicze wady .
Zarówno kalafior jak i kmin rzymski mają dość silny zapach - wiem że nie wszyscy tolerują.
Kolejna wada - jako danie warzywne jednogarnkowe nie bardzo nadaje się do odgrzewania na drugi dzień bo czasem warzywa lubią puścić wodę i już nie bardzo nadają się do jedzenia.
Dla mnie ostatnia wada nie występuje .. zawsze jest za mało :diabel:

W handlu czasem dostępna jest asafetyda -dodana do potrawy likwiduje wzdęcia jeśłi ktoś miewa takie problemy warto się zaopatrzyć - duża szczypta sproszkowanej czy ćwierć łyżeczki pasty załatwia sprawę . Niezbyt przyjemnie pachnie ale po ugotowaniu zmienia zapach na smażoną cebulkę

pantea 

Wysłany: Nie 11 Maj, 2014 10:38   

brzmi apetycznie :) Muszę przetestować :)

Dania 1 garnkowe to jest to co lubię najbardziej.

kawka84 

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014 12:52   

Bardzo ciekawy przepis, również muszę wypróbować

KASIAIKRZYS 

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014 19:09   

Nie gadać tylko robić człowieki !
Teraz kalafiorki w idealnych cenach . Na Plewiskach widziałem 2,5zł /sztuka !
Niestety gdy zjeżdżałem na bazę wszystko już było pozamykane :evil:

kawka84 

Wysłany: Pon 02 Cze, 2014 09:34   

Akurat w pobliskim sklepie nie było kminu rzymskiego. Dzisiaj wybiorę się do jakiegoś hipermarketu na zakupy, więc mam nadzieję, że go dostanę :) Sądzę, że bez tej przyprawy nie byłoby to samo :)

KASIAIKRZYS 

Wysłany: Pon 02 Cze, 2014 19:01   

Dokładnie - Bez tego to już tylko wariacja na temat .
Podpowiem że ja kupowałem ostatnio Kmin rzymski w Piotrze i Gawle :wink: w Poznań Plaza .

Jeśli nie dostaniesz to poratujemy

kawka84 

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014 10:45   

Już znalazłam w Tesco :) Teraz trzeba będzie się zmobilizować do zrobienia jakoś na dniach :)

Odpowiedz do tematu