Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sro 19 Sty, 2022 19:39
Program szczepień u kotów
Autor Wiadomość
marinella 

Wiek: 44
Dołączyła: 01 Sty 1970
Posty: 9176
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 10 Maj, 2007 17:42   Program szczepień u kotów

Program szczepień u kotów:
Zazwyczaj szczepionki podaje się podskórnie, między łopatkami lub kark.
- 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie w rok po porzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- w przypadku kotów wychodzących oraz żyjących w dużym zagęszczeniu wskazane jest powtarzanie szczepień co roku przez całe życie
Szczepienia na inne choroby:
- wścieklizna: nie ma obowiązku ustawowego szczepienia wścieklizny u kotów w Polsce. Nie ma sensu wykonywania szczepienia u zwierząt, które przebywają jedynie w domu. W przypadku zwierząt wychodzących pierwsze szczepienie przciwko wsciekliźnie powinno mieć miejsce 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (wiek ok. 14-16 tygodni). Kolejne szczepienia należy powtarzac co 2 lata
- białaczka: szczepienie białaczki budzi spore kontrowersje. Nie powinno się go wykonywać u kotow u których nie przeprowadzono testów białaczkowych. Szczepienie wykonuje się dwukrotnie, w odstepie 3-tygodniowym, najlepiej u kota kilkumiesięcznego. Szczepienie jest wskazane jedynie u kotów żyjących w dużym zagęszczeniu oraz u kotów wychodzących i wtedy powinno być odnawiane co 3 lata. Szczepić powinno się w nogę, z powodu ryzyka powstania w miejscu iniekcji mięsaka poszczepiennego - nowotworu o dużej złośliwości. Zaszczepienie w noge daje sznasę, ze amputacja powstrzyma chorobę.
- chlamydioza: kolejna kontrowersyjna szczepionka, o wątpliwej skuteczności i częstych odczynach poszczepiennych. Generalnie nie polecam szczepienia kotów przeciwko chlamydiozie.
_________________
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012 09:38   

Artykuł oparty na zaleceniach Zespołu Do Spraw Szczepień (VGG – vaccination guidelines group) Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA)
na temat szczepień wstępnych i późniejszej częstotliwości ich powtarzania

http://www.felinologia.or...kotow-wg-wsava/
Ostatnio zmieniony przez uta Pią 03 Lut, 2012 09:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:19   

Cytat:
[...] przeciwko wirusowi białaczki kotów (FeLV). [...] Biorąc pod uwagę mniejszą podatność starszych kotów, ABCD zaleca podawanie dawek przypominających nie częściej niż co 2-3 lata w przypadku kotów w wieku 3 lat lub starszych – i jedynie w przypadku ryzyka.

A o tym to mi nigdy żaden wet nie wspomniał!
Trzęsę się zawsze nad wścieklicą, żeby szczepić nie częściej niż na 2 lata. Zresztą w tym temacie opinie są bardzo podzielone.
Ale nigdy nie czytałam/słyszałam jakoby białaczki nie należało tak często powtarzać. No to tegoroczne szczepienie nie będzie rutynową wizytą.

O miejscu szczepienia (czyli tylna kończyna) to wiem praktycznie od samego początku i nigdy nie pozwoliłabym zaszczepić moich futer w grzbiet.

No i przypomniałaś mi Uta, że muszę zrobić badanie przeciwciał na wścieklicę. :spadam:
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:26   

tu masz info konkretnie o wściekliźnie:

http://chatul.pl/viewtopic.php?p=10371#10371
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:32   

Ooo dziękuję Ci ślicznie. Mam lekturę na dzisiejsze popołudnie. I kolejne zdziwienie - szczepionki ważne 4 lata :shock: No ale dla wetów to niekorzystne musi być. Nic dziwnego, że nie pisną słowa na ten temat. Można ściągnąć kasę z opiekuna 4 razy, albo raz.
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:34   

uta napisał/a:
A o tym to mi nigdy żaden wet nie wspomniał!


Jak przeczytałam ten artykuł, opublikowany swoją drogą w lutym zeszłego roku, czyli sam raport musiał być jeszcze wcześniej, to pierwsze o czym pomyślałam - ilu wetów w Polsce go widziało? A rozmawiałam w ciągu ostatniego roku z kilkoma wetami o szczepieniach...
O bezczelne wyciąganie kasy, to ja nikogo nie posądzam, raczej o niedoinformowanie własne.
Przy wściekliźnie jest w tabelce co roku lub zgodnie ze wskazaniami producenta, czyli jak znajdziesz czteroletnią to git :)
 
 
MJ 

Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 02 Lut, 2012 18:02   Re: Program szczepień u kotów

marinella napisał/a:
Program szczepień u kotów:
[...]
- następne szczepienia co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia


Wiem, że temat stary, ale czy ta informacja jest nadal aktualna?
Mam w domu dwa totalnie niewychodzące koty, każda wizyta u weterynarza to dla nich ogromny stres. Niestety, po każdym szczepieniu w książeczce widnieje informacja, że do kolejnego mamy przyjść "za rok". Koty są dorosłe, mają po 6 lat. Chętnie ograniczyłabym ilość szczepień, ale dostaję burę od weterynarza nawet jeśli się na szczepienie spóźnię miesiąc.
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Czw 02 Lut, 2012 19:02   

Przeczytaj sobie pierwszy artykuł podlinkowany przez Utę

Cytat:
VGG przyjmuje zasadę powtarzania szczepień przeciw FHV-1 i FCV co 3 lata, ale już ABCD (The European Advisory Board on Cat Diseases) zaleca coroczne dawki przypominające, zwłaszcza w przypadku kotów narażonych na sytuacje wysokiego ryzyka, jak np. przebywanie w hotelach dla kotów, w domach z większą liczbą kotów lub udział w wystawach.
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
AniaG 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Paź 2010
Posty: 1036
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 19 Lip, 2013 15:22   

W ameryce robi się już szczepienia przeciwko FIV.

A co do pozostałych to jaki pakiet szczepień powinien mieć każdy kociak? Z powyższego wynika, że jedynie koci katar, a przecież chorób zakaźnych jest więcej (np. krwotoczne zapalenie jelit). Czy teraz coś się zmieniło w tym temacie?

Konkretnie myślę o Stefanie. Ma 7 lat, nie będę robiła mu żadnych wścieklizn i białaczek, ma też przeciwciała, bo przechorował koci katar i opinie wetów podzielone - czy jest sens robić? I jeśli tak to jakie?
_________________
„Mimo to wolał być nieobecny całkowicie niż być tylko w części i brakującą resztą udawać. Dlatego był tak niezwykły dla ludzi, którzy go znali. Jeśli znalazł się w ich pobliżu, był dla nich całym sobą. Albo nie było go w ogóle.”

Sonia 20.09.2014
Chrumuś przyjacielu ['] 11.04.2013
Bury, Bati, Rudy, Chispa, Gypsy - 2012
Srebri, Edward - 2010
Bella ['] - 2010
 
 
fuerstathos 
czyli Ania Fufu ;)

Wiek: 28
Dołączyła: 15 Cze 2006
Posty: 8458
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 21 Lip, 2013 22:02   

Ania G. napisał/a:
W ameryce robi się już szczepienia przeciwko FIV.

A co do pozostałych to jaki pakiet szczepień powinien mieć każdy kociak? Z powyższego wynika, że jedynie koci katar, a przecież chorób zakaźnych jest więcej (np. krwotoczne zapalenie jelit). Czy teraz coś się zmieniło w tym temacie?

Konkretnie myślę o Stefanie. Ma 7 lat, nie będę robiła mu żadnych wścieklizn i białaczek, ma też przeciwciała, bo przechorował koci katar i opinie wetów podzielone - czy jest sens robić? I jeśli tak to jakie?


co do wścieklizny - ma sens tylko u kotów wychodzących, mogących mieć kontakt z potencjalnie chorym zwierzęciem
i jest wymagana w przypadku podróży zagranicznych (nie wiem jak z kotami wystawowymi rasowymi)
my naszych podopiecznych nie szczepimy

białaczka - najpierw testy trzeba zrobić i jeśli kot na pewno białaczki nie ma, to szczepić w tylnią nóżkę, bo łatwiej amputować :roll:
generalnie białaczka nie ma sensu u kotów, które nie mają kontaktu z innymi, potencjalnie chorymi kotami

pozostałe szczepienia - faktycznie, opinie wetów w przypadku kotów w tym wieku, szczególnie jeśli wcześniej były wolnożyjące, są podzielone
_________________
 
 
AniaG 

Wiek: 40
Dołączyła: 19 Paź 2010
Posty: 1036
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 21 Lip, 2013 22:26   

No właśnie. Sama mam niestety za małą wiedzę by zdecydować - doczytuję w necie :/
_________________
„Mimo to wolał być nieobecny całkowicie niż być tylko w części i brakującą resztą udawać. Dlatego był tak niezwykły dla ludzi, którzy go znali. Jeśli znalazł się w ich pobliżu, był dla nich całym sobą. Albo nie było go w ogóle.”

Sonia 20.09.2014
Chrumuś przyjacielu ['] 11.04.2013
Bury, Bati, Rudy, Chispa, Gypsy - 2012
Srebri, Edward - 2010
Bella ['] - 2010
 
 
Jasminum 

Dołączyła: 30 Lis 2013
Posty: 5
Skąd: Koczanów
Wysłany: Sob 30 Lis, 2013 19:13   

Bardzo cieszę się, że powstał taki post. Ja właśnie szukałam info, jakie szczepienia powinnam wykonać, a nie chciałam się zbłaźnić przed weterynarzem. :) Wiem, że to niby nie wstyd, ale z drugiej strony, jak się chce mieć zwierze, to się powinno coś o nim wiedzieć, nie. :)
_________________
Pozycjonowanie stron internetowych http://www.eyedesign.com.pl/pozycjonowanie, jest kluczowym zabiegiem w handlu internetowym. Zazwyczaj gwarantowany sukces daje, pojawianie  się naszej witryny na pierwszej stronie wyszukiwań, najważniejszych wyszukiwarek.  
 
 
kimm123 

Dołączyła: 13 Lis 2017
Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017 10:38   

dzięki za kalendarz
_________________
ferratum
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]