Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sro 19 Sty, 2022 19:39
Żywienie kotów (karmy, BARF)
Autor Wiadomość
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 11:35   

pola napisał/a:
Również jestem zainteresowana opinią na temat karmy Josera


Poproszę o konkretny link do opisu danej karmy, konkretnego rodzaju, smaku itp, najlepiej z podanym składem i analizą lub o przepisanie tychże z opakowania. Wtedy w miarę możliwości czasowych, będzie można coś więcej napisać.
 
 
Katka 

Wiek: 39
Dołączyła: 08 Sie 2007
Posty: 2229
Skąd: Poznań/ Swarzędz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 11:50   

jeśli chodzi o psisko...ogólnie sucha mu słuzy każda...o puszkach mozna zapomnieć...raz na jakiś czas dostaje pasztecik...ostatnio zrobiłam kolejne podejscie do mokrej...3 dni spoko...poźniej wiadomo...

koty muszą dostać coś innego...bo jedza Orijen owszem...kupy ciemne choc Oko nadal robi co drugą luźną...wiec nie wiem...ale co mi z takiej karmy jak zjedzą tyle ile muszą zeby życ i sie nadzierają, ze głodne :P
zamówie teraz po paczce z kazdej o której myślałam ale w mniejszym opakowaniu i zobacze...
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 12:19   

Aglaya napisał/a:
Co w takim razie konkretnie polecacie na kłaczki? Z Tulcanem mieliśmy w styczniu mały problem pod tytułem wymioty sierścią, wet wtedy dość sceptycznie podszedł zarówno do tych chrupek whiskasa, jak i w ogóle karm odkłaczających - zalecił nam pasty.


Ja polecam trawę ::
Naturalną drogą pozbywania się połkniętych przez kota włosów są wymioty i trawa w tym pomaga.
Może się nam to nie podobać, ale to dla kota zdrowsze niż przepychanie się kul włosowych przez jelita.
Dlatego jak kot zwraca bezoary, to ja pasty nie podaję. Bo to nie są szkodliwe czy chorobowe wymioty, ale naturalne.
Pasty i inne środki zwiększające poślizg mogą się przydać kiedy kot nie wymiotuje, a kule włosowe zamiast tego pojawiają się w kale.
Poza tym te pasty też niestety mają kiepski skład.
Aglaya napisał/a:
Skład z opakowania: oleje i tłuszcze, mleko i pochodne mleka, produkty pochodzenia roślinnego, drożdze + dodatki: witaminy, przeciwutleniacze, barwniki. "Mięsnie" bynajmniej to nie wygląda.


Nie będę opisywać tych składników, które są identyczne jak w przerabianym wcześniej whiskasie, bo nie ma sensu.
Tutaj dodatkowo mamy:
drożdże - drożdże w szczególności czyste browarnicze są ok, jako źródło naturalnych witamin z grupy B;

przeciwutleniacze, barwniki - pod tym może kryć się praktycznie wszystko i tak podany składnik niestety nie wróży nic dobrego

"Przepisy wymagają, aby na opakowaniu karmy podać, że zostały dodane konserwanty, barwniki, antyutleniacze lub polepszacze smaku. Nie wymagają natomiast podania, jaki konkretnie środek zastosowano, jeśli jest on dopuszczony do stosowania w UE. Jeśli producent zastosuje np. konserwanty naturalne, to wówczas poda je konkretnie z nazwy (bo nie ma się czego wstydzić). Jeśli zastosuje konserwanty chemiczne, to poda tylko, że dodano konserwanty. Napisze też, że karma zawiera barwniki. Bez konkretów. Należy uważać także na śliską różnicę pomiędzy konserwantem a przeciwutleniaczem. Zwykle sądzimy, że konserwant to coś gorszego, tymczasem BHA i BHT mogą być traktowane jako przeciwutleniacze (zapobiegają jełczeniu, czyli utlenianiu się tłuszczu). Na opakowaniu będzie na stronie przedniej duży napis: "bez sztucznych konserwantów", natomiast z tyłu małym druczkiem znajdziemy informację, że dodano przeciwutleniacz, wymieniony lub nie wymieniony z nazwy, ale zwykle jest to BHA lub BHT."
źródło: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243
 
 
Iwona_Spike 

Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 116
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 13:21   

uta napisał/a:
Aglaya napisał/a:
Co w takim razie konkretnie polecacie na kłaczki? Z Tulcanem mieliśmy w styczniu mały problem pod tytułem wymioty sierścią, wet wtedy dość sceptycznie podszedł zarówno do tych chrupek whiskasa, jak i w ogóle karm odkłaczających - zalecił nam pasty.


Ja polecam trawę ::


Ja też polecam nasianie owsa :wink:

A poza tym polecam furminator. Swój nabyłam za niecałe 20zł na allegro, podróbka, ale bardzo dobra, można wyczesać niezłe ilości sierści i podszerstka :wink:
tu link do filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=LVTJSk-TJCw
_________________
Spike i Koko - moje Kocie Serduszka...
 
 
Aglaya 

Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 16
Skąd: Poznań - Sołacz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 14:41   

Ok to w takim razie siejemy, akurat tak wiosennie ;)

A ten furminator to wyczesuje czy goli? Bo przyznam szczerze, że może by się przydał, wszędzie pełno kociej sierści... tyle tyko że Tulcan nie lubi być czesany :(
 
 
Iwona_Spike 

Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 116
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 14:49   

Myślę, ze nie boli :wink:

Moja kotka bardzo lubi i mruczy, a spike, to jak ma humor, czasem parę razy zdążę przeczesać przed łapą z pazurami, a czasem raz i juz słyszę syczenie :wink:
_________________
Spike i Koko - moje Kocie Serduszka...
 
 
Aglaya 

Dołączyła: 02 Sty 2012
Posty: 16
Skąd: Poznań - Sołacz
Wysłany: Sro 04 Kwi, 2012 18:36   

Chodziło mi bardziej o to czy goli... cieniuje... :P
Dobra, poczytam więcej na ten temat po prostu :) Chociaż wydaje mi się że natknęłam się już kiedyś na tą nazwę na jakimś forum fryzjerskim ;)
 
 
Iwona_Spike 

Dołączyła: 18 Paź 2007
Posty: 116
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 05 Kwi, 2012 08:53   

Sorka, źle przeczytałam :oops:

Nie, tam są bardzo gęsto umieszczone ząbki i one tak zbierają sierść :wink:
_________________
Spike i Koko - moje Kocie Serduszka...
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012 23:26   

Większość z fundacyjnych dziewczyn ma furminator lub ustrojstwo "identyczne z naturalnym" (ale tańsze). Świetnie to działa również nawet na koty krótkowłose. Niektóre fundacyjne "źródła" podają, że trzeba uważać, bo można kota wyczesać do łysego. :lol:


Co z tym sznurkiem do Josery?

Chociaż ja nie widząc mogę się już wypowiedzieć. Josera to koncern produkujący paszę dla zwierząt gospodarskich. Zatem w składzie ich karmy dla zwierząt towarzyszących nie spodziewam się niczego innego, jak przede wszystkim właśnie zbóż.

Ja nie wiem czy ja kiedyś dawno temu nie byłam u nich na rozmowie kwalifikacyjnej :cool:


Odnośnie marudzenia na miską pełną żarcia. Jeśli to nie jest sieczka z siana, a pełnowartościowa (!) karma, po której kot nie ma żadnych sensacji to ja nie pozwalam wybrzydzać. W razie potrzeby Dr Głód chętnie doradzi.
Ciągłe zmiany karmy mogą tylko kotu zaszkodzić, a jeśli dodatkowo któraś z karm nie wpływa korzystnie to ciężko będzie wychwycić która, bo efekty czasem są dopiero długofalowe.
Kot w naturze ma monodietę i po raz kolejny przypomnę, że nie powinno się futer "uczłowieczać". W tej kwestii nie można ich porównywać do ludzi. Na ostatniej wystawie pewien pan, na pewnym stoisku trafił mnie tekstem: a pani chciałabym jeść codziennie makaron? Po pierwsze - tak, pani chętnie jadłaby codziennie makaron, bo uwielbia kuchnię włoską. A po drugie w tym momencie przestałam pana jakkolwiek poważać za wypowiadane herezje. W warunkach naturalnych kotu nie "nudzi się" jedzenie codziennie gryzoni lub ptaków. To jest pożywienie, do którego ich układ pokarmowy był przyzwyczajony od tysięcy lat. Winnych faktu, że koty stały się francuskimi pieskami szukajmy patrząc w lustro.
Grymasić swojej kocicy pozwoliłam tylko w czasie choroby. A tak to podczas robienia karmy mogę się co najwyżej przychylić do jej preferencji smakowych, w których prym wiedzie wołowina. Zatem w tym przypadku jedynie zmniejszam ilość "drobiny".
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2012 23:58   

fuerstathos napisał/a:
Może kogoś zainteresuje http://mrumru.eu/viewtopi...der=asc&start=0


Fufu chodziło o rabat w sklepie Animal Care dla Użytkowników forum MruMru. Zasady są dość rygorystyczne, ale polecam sklep szczególnie dla barferów.

Cytat:
Miło mi zawiadomić, że Sklep internetowy Animal Care – karmy dla psów i kotów oraz forum MruMru nawiązały współpracę, polegającą na przyznaniu użytkownikom MruMru dodatkowego rabatu w wysokości 3% i 5% na:

- karmy Power of Nature
- suplementy BARF z Lilly's Bar (nie wchodzą w to suplementy z Fortan, Grau i Allcura)
- karmy Herrmanns Bio
Uwaga: powyższy rabat sumuje się z innymi rabatami sklepowymi

Warunki udzielenia rabatu:
- 5% rabatu przysługuje zarejestrowanym użytkownikom forum, których forumowy staż wynosi minimum 300 godzin;
- 3% rabatu przysługuje zarejestrowanym użytkownikom forum, których forumowy staż wynosi mniej niż 300 godzin;
- płatność może być dokonana przelewem, bez użycia szybkich płatności online np. http://platnosci.pl/ ;
- płatność gotówką jest możliwa wyłącznie przy odbiorze osobistym, np. na wystawie;
- podanie w komentarzach do zamówienia hasła „MruMru" i swojego nicka na forum.

Swój czas spędzony na forum użytkownicy mogą sprawdzić w profilu, klikając w swój nick lub w menu Użytkownicy u góry strony, wybierając metodę sortowania "Łączny czas wizyt"
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 19 Kwi, 2012 15:03   

Villemo7 napisał/a:
Odnośnie marudzenia na miską pełną żarcia.


Ciekawostki:
- dlaczego kot (zdrowy) odmawia jedzenia, czegoś co mu do tej pory smakowało - neofilia i selekcja anty-apostatyczna
http://www.barfnyswiat.or...php?p=4643#4643 - od tego postu do pierwszego na następnej stronie
- dlaczego kot nie chce jeść pokarmu, którego nie zna (np. chrupkożerca uznaje, że mięso jest niejadalne ;) ) - neofobia
http://www.barfnyswiat.or...php?p=4667#4667

A tą stronę znalazłam przez przypadek: http://weterynarzwarszawa...ania-pokarmowe/
Oba wcześniej wymienione przypadki też są tu opisane.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 09 Maj, 2012 09:55   

Wczoraj w lecznicy spotkaliśmy państwa z 19-letnią kotką :shock:

Oczywiście, skoro nadarzyła się okazja, nie omieszkałam zapytać co kotka jada i jadała w przeszłości.
Pan odpowiedział, że przede wszystkim nie jadła nigdy karm "śmieciowych", a jeśli chodzi o to co jada i jadła, to można powiedzieć, że głównie BARFa.
Oczywiście kilkanaście lat temu nikt nawet nie wiedział co to BARF, ale oni zawsze starali się dawać kotu jedzenie jak najbardziej zbliżone do tego co jadłby w naturze, kotka jadała więc sporo przemrożonej wcześniej surowizny. Dawali jej różne gatunki mięsa za wyjątkiem wieprzowiny.
No i Pan dodał jeszcze, że myszy jej jednak nie dawali, bo im się ich łapać nie chciało ;)

Nie muszę chyba pisać jak mnie ucieszyła taka odpowiedź ::
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Sro 09 Maj, 2012 14:49   

No ja niestety też ostatnio słyszałam o 19-letniej kotce. Piszę niestety, bo oczywiście dostaje karmę suchą i to raczej byle jaką. :neutral: Próbowałam poddać w wątpliwość jej wiek, ale nie. Nawet nie wiem czy wykastrowana jest. Taki wyjątek potwierdzający regułę na zasadzie, że całe życie pił i palił paczkę papierosów dziennie i dożył 80 lat. :roll:
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 09 Maj, 2012 15:20   

Hm... a od kiedy w Polsce były dostępne w marketach karmy dla kotów?
Ktoś kojarzy w miarę dokładnie?
19 lat temu to ja byłam w pierwszej licealnej ;) Kotów w domu wtedy nie mieliśmy, tylko podwórkowe wiejskie i im na pewno nikt żadnej karmy gotowej nie kupował, więc nie pamiętam, czy już wtedy były. Że 4 lata później były, to już ja osobiście mogę potwierdzić na 100% ;)
 
 
pantea 

Wiek: 98
Dołączyła: 30 Paź 2006
Posty: 3958
Skąd: Poznań - Rataje
Wysłany: Sro 09 Maj, 2012 21:31   

Villemo7 napisał/a:
No ja niestety też ostatnio słyszałam o 19-letniej kotce. Piszę niestety, bo oczywiście dostaje karmę suchą i to raczej byle jaką. :neutral: Próbowałam poddać w wątpliwość jej wiek, ale nie. Nawet nie wiem czy wykastrowana jest. Taki wyjątek potwierdzający regułę na zasadzie, że całe życie pił i palił paczkę papierosów dziennie i dożył 80 lat. :roll:


Znam tak karmione 2 koty 17 i 19 letniego.
Kiedyś dostawały resztki teraz karmy marketowe.
_________________
Co obchodzi cię jak korzystam z szaleństwa – bez czy w pasach bezpieczeństwa...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]