Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: marinella
Czw 10 Maj, 2007 18:48
Program szczepień u kotów
Autor Wiadomość
marinella 

Wysłany: Czw 10 Maj, 2007 18:42   Program szczepień u kotów

Program szczepień u kotów:
Zazwyczaj szczepionki podaje się podskórnie, między łopatkami lub kark.
- 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie w rok po porzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- w przypadku kotów wychodzących oraz żyjących w dużym zagęszczeniu wskazane jest powtarzanie szczepień co roku przez całe życie
Szczepienia na inne choroby:
- wścieklizna: nie ma obowiązku ustawowego szczepienia wścieklizny u kotów w Polsce. Nie ma sensu wykonywania szczepienia u zwierząt, które przebywają jedynie w domu. W przypadku zwierząt wychodzących pierwsze szczepienie przciwko wsciekliźnie powinno mieć miejsce 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (wiek ok. 14-16 tygodni). Kolejne szczepienia należy powtarzac co 2 lata
- białaczka: szczepienie białaczki budzi spore kontrowersje. Nie powinno się go wykonywać u kotow u których nie przeprowadzono testów białaczkowych. Szczepienie wykonuje się dwukrotnie, w odstepie 3-tygodniowym, najlepiej u kota kilkumiesięcznego. Szczepienie jest wskazane jedynie u kotów żyjących w dużym zagęszczeniu oraz u kotów wychodzących i wtedy powinno być odnawiane co 3 lata. Szczepić powinno się w nogę, z powodu ryzyka powstania w miejscu iniekcji mięsaka poszczepiennego - nowotworu o dużej złośliwości. Zaszczepienie w noge daje sznasę, ze amputacja powstrzyma chorobę.
- chlamydioza: kolejna kontrowersyjna szczepionka, o wątpliwej skuteczności i częstych odczynach poszczepiennych. Generalnie nie polecam szczepienia kotów przeciwko chlamydiozie.

uta 

Wysłany: Pią 06 Sty, 2012 09:38   

Artykuł oparty na zaleceniach Zespołu Do Spraw Szczepień (VGG – vaccination guidelines group) Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA)
na temat szczepień wstępnych i późniejszej częstotliwości ich powtarzania

http://www.felinologia.or...kotow-wg-wsava/
Ostatnio zmieniony przez uta Pią 03 Lut, 2012 09:32, w całości zmieniany 1 raz  

Villemo7 
Wiedźma feministka

Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:19   

Cytat:
[...] przeciwko wirusowi białaczki kotów (FeLV). [...] Biorąc pod uwagę mniejszą podatność starszych kotów, ABCD zaleca podawanie dawek przypominających nie częściej niż co 2-3 lata w przypadku kotów w wieku 3 lat lub starszych – i jedynie w przypadku ryzyka.

A o tym to mi nigdy żaden wet nie wspomniał!
Trzęsę się zawsze nad wścieklicą, żeby szczepić nie częściej niż na 2 lata. Zresztą w tym temacie opinie są bardzo podzielone.
Ale nigdy nie czytałam/słyszałam jakoby białaczki nie należało tak często powtarzać. No to tegoroczne szczepienie nie będzie rutynową wizytą.

O miejscu szczepienia (czyli tylna kończyna) to wiem praktycznie od samego początku i nigdy nie pozwoliłabym zaszczepić moich futer w grzbiet.

No i przypomniałaś mi Uta, że muszę zrobić badanie przeciwciał na wścieklicę. :spadam:

uta 

Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:26   

tu masz info konkretnie o wściekliźnie:

http://chatul.pl/viewtopic.php?p=10371#10371

Villemo7 
Wiedźma feministka

Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:32   

Ooo dziękuję Ci ślicznie. Mam lekturę na dzisiejsze popołudnie. I kolejne zdziwienie - szczepionki ważne 4 lata :shock: No ale dla wetów to niekorzystne musi być. Nic dziwnego, że nie pisną słowa na ten temat. Można ściągnąć kasę z opiekuna 4 razy, albo raz.

uta 

Wysłany: Czw 12 Sty, 2012 10:34   

uta napisał/a:
A o tym to mi nigdy żaden wet nie wspomniał!

Jak przeczytałam ten artykuł, opublikowany swoją drogą w lutym zeszłego roku, czyli sam raport musiał być jeszcze wcześniej, to pierwsze o czym pomyślałam - ilu wetów w Polsce go widziało? A rozmawiałam w ciągu ostatniego roku z kilkoma wetami o szczepieniach...
O bezczelne wyciąganie kasy, to ja nikogo nie posądzam, raczej o niedoinformowanie własne.
Przy wściekliźnie jest w tabelce co roku lub zgodnie ze wskazaniami producenta, czyli jak znajdziesz czteroletnią to git :)

MJ 

Wysłany: Czw 02 Lut, 2012 18:02   Re: Program szczepień u kotów

marinella napisał/a:
Program szczepień u kotów:
[...]
- następne szczepienia co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

Wiem, że temat stary, ale czy ta informacja jest nadal aktualna?
Mam w domu dwa totalnie niewychodzące koty, każda wizyta u weterynarza to dla nich ogromny stres. Niestety, po każdym szczepieniu w książeczce widnieje informacja, że do kolejnego mamy przyjść "za rok". Koty są dorosłe, mają po 6 lat. Chętnie ograniczyłabym ilość szczepień, ale dostaję burę od weterynarza nawet jeśli się na szczepienie spóźnię miesiąc.

Villemo7 
Wiedźma feministka

Wysłany: Czw 02 Lut, 2012 19:02   

Przeczytaj sobie pierwszy artykuł podlinkowany przez Utę

Cytat:
VGG przyjmuje zasadę powtarzania szczepień przeciw FHV-1 i FCV co 3 lata, ale już ABCD (The European Advisory Board on Cat Diseases) zaleca coroczne dawki przypominające, zwłaszcza w przypadku kotów narażonych na sytuacje wysokiego ryzyka, jak np. przebywanie w hotelach dla kotów, w domach z większą liczbą kotów lub udział w wystawach.

Ania G. 

Wysłany: Pią 19 Lip, 2013 16:22   

W ameryce robi się już szczepienia przeciwko FIV.

A co do pozostałych to jaki pakiet szczepień powinien mieć każdy kociak? Z powyższego wynika, że jedynie koci katar, a przecież chorób zakaźnych jest więcej (np. krwotoczne zapalenie jelit). Czy teraz coś się zmieniło w tym temacie?

Konkretnie myślę o Stefanie. Ma 7 lat, nie będę robiła mu żadnych wścieklizn i białaczek, ma też przeciwciała, bo przechorował koci katar i opinie wetów podzielone - czy jest sens robić? I jeśli tak to jakie?
„Mimo to wolał być nieobecny całkowicie niż być tylko w części i brakującą resztą udawać. Dlatego był tak niezwykły dla ludzi, którzy go znali. Jeśli znalazł się w ich pobliżu, był dla nich całym sobą. Albo nie było go w ogóle.”

Sonia 20.09.2014
Chrumuś przyjacielu ['] 11.04.2013
Bury, Bati, Rudy, Chispa, Gypsy - 2012
Srebri, Edward, Bella ['] - 2010

fuerstathos 
czyli Ania Fufu ;)

Wysłany: Nie 21 Lip, 2013 23:02   

Ania G. napisał/a:
W ameryce robi się już szczepienia przeciwko FIV.

A co do pozostałych to jaki pakiet szczepień powinien mieć każdy kociak? Z powyższego wynika, że jedynie koci katar, a przecież chorób zakaźnych jest więcej (np. krwotoczne zapalenie jelit). Czy teraz coś się zmieniło w tym temacie?

Konkretnie myślę o Stefanie. Ma 7 lat, nie będę robiła mu żadnych wścieklizn i białaczek, ma też przeciwciała, bo przechorował koci katar i opinie wetów podzielone - czy jest sens robić? I jeśli tak to jakie?

co do wścieklizny - ma sens tylko u kotów wychodzących, mogących mieć kontakt z potencjalnie chorym zwierzęciem
i jest wymagana w przypadku podróży zagranicznych (nie wiem jak z kotami wystawowymi rasowymi)
my naszych podopiecznych nie szczepimy

białaczka - najpierw testy trzeba zrobić i jeśli kot na pewno białaczki nie ma, to szczepić w tylnią nóżkę, bo łatwiej amputować :roll:
generalnie białaczka nie ma sensu u kotów, które nie mają kontaktu z innymi, potencjalnie chorymi kotami

pozostałe szczepienia - faktycznie, opinie wetów w przypadku kotów w tym wieku, szczególnie jeśli wcześniej były wolnożyjące, są podzielone

Ania G. 

Wysłany: Nie 21 Lip, 2013 23:26   

No właśnie. Sama mam niestety za małą wiedzę by zdecydować - doczytuję w necie :/
„Mimo to wolał być nieobecny całkowicie niż być tylko w części i brakującą resztą udawać. Dlatego był tak niezwykły dla ludzi, którzy go znali. Jeśli znalazł się w ich pobliżu, był dla nich całym sobą. Albo nie było go w ogóle.”

Sonia 20.09.2014
Chrumuś przyjacielu ['] 11.04.2013
Bury, Bati, Rudy, Chispa, Gypsy - 2012
Srebri, Edward, Bella ['] - 2010

Jasminum 

Wysłany: Sob 30 Lis, 2013 19:13   

Bardzo cieszę się, że powstał taki post. Ja właśnie szukałam info, jakie szczepienia powinnam wykonać, a nie chciałam się zbłaźnić przed weterynarzem. :) Wiem, że to niby nie wstyd, ale z drugiej strony, jak się chce mieć zwierze, to się powinno coś o nim wiedzieć, nie. :)
Pożyczka hipoteczna idź tutaj to dobry pomysł na spełnienie marzeń, szczególnie tych, które możemy spełnić za niewielkie pieniądze. Czasem już niewielka suma wystarczy do realizacji najbardziej ukrytych pragnień.

Odpowiedz do tematu