Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sob 09 Maj, 2020 17:57
jak się dokocić?
Autor Wiadomość
kat 

Dołączyła: 18 Mar 2013
Posty: 15132
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017 15:25   

U mnie te do kontaktu nie działały...
Ale obróżki się fajnie sprawdzały...
 
 
Marianna 

Dołączyła: 10 Lut 2017
Posty: 1027
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017 15:26   

kat napisał/a:
U mnie te do kontaktu nie działały...
Ale obróżki się fajnie sprawdzały...


OK :cool: jak będzie przedłużała się niepewność co do wzajemnych relacji to wtedy wrócę do tematu.
_________________
Hemingway mawiał: „Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego”, dlatego też z Marianną i Kreską gościliśmy Izaurę i Leonsję, a wcześniej Dramata Niezłomnego oraz Kostka
 
 
bartasm 

Dołączył: 21 Maj 2017
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 21 Maj, 2017 20:29   Dokocenie - kilka pytań

Witam, jakiś czas temu adoptowaliśmy z FKP przecudną kicię- Seti... i jak można było się spodziewać na jednym kocie się nigdy nie kończy :)

Z racji, że to nasze pierwsze dokocenie (do którego właśnie się przymierzamy), chcielibyśmy zasięgnąć wiedzy, jak powinniśmy się przygotować do tematu.
- kuweta - wystarczy jedna, czy każdy kot powinien mieć swoją?
- jak z miskami? lepiej, żeby każde miało swój zestaw?
- transporter mamy dosyć spory, ale widząc jak wygląda pakowanie Seti do obecnego to nie wyobrażam sobie żeby włożyć najpierw jednego łobuziaka, a potem drugiego... a co dopiero oba naraz
- metraż mieszkania - obecnie mieszkamy z dziewczyną w kawalerce 28m2 (okna i balkon zabezpieczone) tylko zastanawiamy się, czy nie jest to za mała przestrzeń dla dwóch kotów
- i w sumie najważniejszy temat jakiego kota szukać - Seti jest aniołkiem, nigdy nie fuknęła na nas, jeżeli coś jej nie pasuje to się wycofuje, by po chwili znów wrócić do człowieka. Jest nieziemskim przytulasem i wiecznie zabiega o jak najwięcej uwag wystawiając łapki i pomiaukując co chwila. Boi się nowych osób i jak ktoś do nas wpada to pierwsze 3-4h nie ma kota zupełnie, dopiero po takim czasie usiądzie sobie i będzie z daleka nas obserwować wszystkich. Gdy była w DT ponoć była trochę zdominowana przez rezydenta i czasem nawet jej się oberwało. Jakiś czas temu wpadł do nas znajomy ze swoim kotem - fuknięć z jej strony nie było końca i z dużą rezerwą traktowała przybysza nie zbliżając się do niego bliżej niż na 2-3 metry. Czy przy adopcji drugiego kociaka jest szansa na jakieś spotkania zapoznawcze? Żeby zobaczyć jak koty na siebie zareagują? Może warto wziąć urlop i takiego potencjalnego kociaka przygarnąć na dzień/dwa żeby wybadać sytuację?

Tak jak mówię, pierwszy raz będziemy się dokacać- chcemy być przygotowani i dobrać Seti kociaka, który z nią będzie się dobrze czuł i wzajemnie, a nie żeby walczyły ze sobą.

Wszystkie sugestie mile widziane!
 
 
Morri 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 17269
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 21 Maj, 2017 22:09   

Od początku - każdy kot powinien mieć swoją miskę :) Co do kuwet złotą zasadą jest tyle kuwet ile kotów + jedna. Choć bywa, że ta dodatkowa nie jest potrzebna.
Transporter - ja często wożę po dwa koty w jednym, ale mam ich też więcej niż 1. Osobiście doradzałabym mieć na wszelki wypadek osobny.

Jakiego kota wybrać? Przede wszystkim skonsultowałabym się z byłym dt Seti.
Z tego, co piszesz stawiałabym na:
-kota w podobnym wieku
-absolutnego pacyfistę
-raczej kocura w typie potulnego barana ;)
-niekoniecznie miziaka w stosunku do ludzi, ale bardzo prokociego

2-3 dni wspólnego zycia nie dadzą Ci zadnej odpowiedzi - koty układają ze sobą relacje znacznie dłużej :)

Metraż nie jest za mały, ale czasem warto zainwestować w urozmaicenie przestrzeni w górnych partiach - jakaś dodatkowa półka, wysoki drapak :)
 
 
Neda 

Dołączyła: 05 Wrz 2016
Posty: 3061
Skąd: Suchy Las
Wysłany: Pon 22 Maj, 2017 09:16   

Poza tym, jeśli któryś z kotów na początku źle reaguje na przybysza, to warto rozważyć socjalizację z izolacją, przenoszeniem zapachów, stopniowym oswajaniem rezydenta z obecnością innego kota na jego terenie. Wy macie kawalerkę, więc jeśli chcielibyście skorzystać z tej opcji, to w grę wchodziłaby zapewne tylko łazienka.
 
 
RudaMaruda 
Karolina

Wiek: 30
Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 452
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017 14:00   

Już rozmawiałam z ds Seti, jakby co :) W każdym razie powtórzę też tutaj: kot powinien być absolutnym kocim pacyfistą i nie powinien przejawiać żadnych oznak agresji. Seti, zaatakowana przez naszego rezydenta, siknęła pod siebie. Była przez niego tłamszona i prana, gdy mu się coś nie podobało. Była nieszczęśliwa i nie mogła się rozwinąć tak, jak to zrobiła w DS. Z tego też powodu jej nie zatrzymaliśmy, bo zależało mi i wciąż zależy na jej dobru :) Każdy kot, który przejawia dominujące cechy w jej przypadku całkowicie odpada. Towarzysz dla Seti powinien być typowo uległy, może być starszy niż Seti, ale w naszym przypadku różnica prawie 6 lat się nie sprawdziła. Wydaje mi się jednak, że to ze względu na charakter Sir Kota, chociaż starsze koty również mogą próbować małą ustawiać, a ona, znając ją przez te kilka miesięcy, raczej się da ustawić i może nie czuć się komfortowo. To kot, który szybko odpuszcza, chociaż nie jestem pewna, czy tym razem może się nie postawić, bo widziałam, że Was kocha i nie jestem pewna, czy nie będzie próbowała Was bronić przed nowym kotem na początku ;)
Kociaka absolutnie bym nie brała, bo nie wiadomo, co z niego wyrośnie, może wyjść duża-mała cholera jak z naszego zaadoptowanego Teo. Teo wcale taki młody nie był, od początku przejawiał dominujące zachowania, ale po adopcji wyszło szydło z worka i jest małym szatanem, zaczepno-obronnym. Na jego przykładzie powiem, że Seti by zdominował od razu, tak jak to zrobił Sir Kot. I to niekoniecznie w dobrym sensie.

Reasumując: postawiłabym na kota w podobnym wieku, absolutnego pacyfistę bez skłonności do dominacji nad stadem. Płeć obojętna, liczy się charakter. Na początku mogą być syki i walki, ale odpowiednio przeprowadzona socjalizacja powinna ułatwić kotom poznanie się. Ostrzegę, że Seti może syczeć i uciekać na początku. Nie powinna sikać, u nas siknęła raz i tylko w sytuacji poważnego zagrożenia, gdy rezydent złapał ją tak mocno, że nie dało się ich rozdzielić. Seti jak się boi to ucieka, na ten przykład Sir Kot jak się boi to atakuje. Powinniście też wziąć takiego, który woli schodzić z drogi niż doprowadzać do konfrontacji.

W każdym razie jeżeli chodzi o socjalizację, to najlepiej będzie zamknąć nowego kota w łazience na pierwszy dzień, później go głaskać za pomocą szmatki (Seti też), wymienić im zapachy. Pozwolić kotom zapoznać się z zapachami. Później dopiero można próbować ze swoim widokiem, ale jeżeli dobierzecie charakter kota odpowiednio, to powinno pójść gładko. U nas socjalizacja nie była potrzebna w przypadku Teo, od razu zaczęły się prać i ustawiać, a następnego dnia była miłość. Czasami trwa to dzień, czasem tydzień, niestety.
_________________
Szczęśliwie wyadoptowani: Oreo, Stanley, Seti, Teo
 
 
kat 

Dołączyła: 18 Mar 2013
Posty: 15132
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017 15:06   

Ja już widzę kandydata - Filip Leszczyński :)
 
 
bartasm 

Dołączył: 21 Maj 2017
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017 15:45   

Dziękujemy wszystkim za odpowiedzi i powiem, że już przy pierwszej adopcji zastanawialiśmy się dość poważnie nad Filipem i teraz temat wraca :)
 
 
Marianna 

Dołączyła: 10 Lut 2017
Posty: 1027
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017 18:15   

bartasm napisał/a:
Dziękujemy wszystkim za odpowiedzi i powiem, że już przy pierwszej adopcji zastanawialiśmy się dość poważnie nad Filipem i teraz temat wraca :)


:banan:
_________________
Hemingway mawiał: „Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego”, dlatego też z Marianną i Kreską gościliśmy Izaurę i Leonsję, a wcześniej Dramata Niezłomnego oraz Kostka
 
 
RudaMaruda 
Karolina

Wiek: 30
Dołączyła: 18 Wrz 2015
Posty: 452
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 25 Maj, 2017 09:25   

Jeej <3 Ale super! Zastanówcie się dobrze, poznajcie Filipa i koniecznie dajcie znać :) <3 Moja mała Seti już jest taka duża, będzie miała kumpla :D
_________________
Szczęśliwie wyadoptowani: Oreo, Stanley, Seti, Teo
 
 
magda_r 

Dołączyła: 08 Wrz 2017
Posty: 67
Skąd: Poznań Antoninek
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018 10:35   

Hej, potrzebuję porady odnośnie "krótkoterminowego dokocenia".
Na czas wyjazdu moich rodziców (i po rozmowie z Kat) zdecydowałam się na wzięcie Arizony do siebie na 2 tygodnie, żeby nie krążyć całymi dnami i nie zaniedbać żadnego z kotów. Arizona funkcjonowała wcześniej w grupie kotów i jakoś się z nimi dogadywała. Z kolei o Grażynce nie wiedziałam nic.
Arizona od paru dni ma obróżkę feromonową i pierwsze 24h w nowym miejscu spędziła zamknięta w osobnym pokoju. Dziś rano wymieniłam kocyki i zdecydowałam się na test i uchyliłam delikatnie drzwi, tak żeby nie miały ze sobą fizycznego kontaktu, ale żeby się widziały i czuły. Najeżyły się, krzyczały, warczały i rzucały na drzwi. W pewnym momencie Grażynka agresję próbowała przenieść na mnie i mnie zaatakować.

Czy, Waszym zdaniem, powinnam jeszcze próbować je połączyć, czy nie ma sensu ich stresować i po prostu wypuszczać z pokoi na zmianę?
 
 
kat 

Dołączyła: 18 Mar 2013
Posty: 15132
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018 10:48   

Ja bym sobie odpuściła łączenie, skoro to mają być tylko krótkie wakacje, a jest taka agresja miedzy nimi.
 
 
MISIEK 
Misiek

Dołączyła: 17 Kwi 2016
Posty: 2300
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018 11:00   

Lepiej nie łączyć Arizonki na dwa tygodnie
Ostatnio zmieniony przez MISIEK Czw 05 Lip, 2018 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MISIEK 
Misiek

Dołączyła: 17 Kwi 2016
Posty: 2300
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018 11:01   

Tak jak Kat mówi, jeśli to są tylko dwa tyg to lepiej nie łączyć kotów i nie stresować ich bardziej ;-)
 
 
magda_r 

Dołączyła: 08 Wrz 2017
Posty: 67
Skąd: Poznań Antoninek
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018 12:11   

Dzięki dziewczyny, odpuszczę.
Ale teraz chociaż wiem, jak Grażynka reaguje na drugiego kota w domu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]