Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sro 19 Sty, 2022 19:39
Żywienie kotów (karmy, BARF)
Autor Wiadomość
Yadranne 

Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 20
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2011 13:02   

podłączę się pod pytanie i poproszę o radę czym karmić moją kotkę
mamy kotkę europejską krótkowłosą lub mieszkanke tejże z brytyjczykiem (tak twierdzi wet, ja na kocich rasach się nie znam a kotka to przybłęda), kotka ma ok 5,5-6 lat
wg weta kotka powinna ważyć ok 4,8 kg i już przy 5,2 alarmował, że trzeba ją odchudzić
udalo nam się zbić wagę na RC na odchudzanie max do 5.0
a od jakiegoś czasu kotka notorycznie tyje, waży już 6.0 kg!
nie sypiemy jej więcej jedzenia niż zalecana ilość, kotka jest po sterylce (tak ocenił wet, nie umiem okreslic w jakim wieku byla sterylizowana)
czym ją karmic skoro RC na odchudzanie nie działa?
 
 
Katarzyna 
Katarzyna

Wiek: 57
Dołączyła: 28 Kwi 2010
Posty: 1903
Skąd: Internet
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2011 16:12   

Moja Zuzia schudła jak jadła gotowanego kuraka lub indyka, zrzuciła wtedy 500 g, teraz niestety znowu przybrała....
 
 
magda87 

Dołączyła: 25 Wrz 2010
Posty: 41
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2011 20:54   

W zwiazku z przejściem na barfa mam trochę karmy do oddania. Na "oko" 4 kilo może więcej "Power of nature natural cat", puszkę animondy, próbki różnych karm, jakieś przysmaki otwarte ale świeże, mleczko. U mnie leży a może komuś się przyda. Czy jest ktoś chętny?
 
 
Katarzyna 
Katarzyna

Wiek: 57
Dołączyła: 28 Kwi 2010
Posty: 1903
Skąd: Internet
Wysłany: Pią 09 Wrz, 2011 21:32   

Jeżeli fundacja nie weżmie, to ja bardzo chetnie, animodę, jak jest coś do czyszczenia ząbków i "Power of nature". Baaardzo chętnie, bardzo! A masz coś dla maluszków takich 3-4 miechy życia? Z góry dziękuję w imieniu futrzaków :lol:
 
 
Yadranne 

Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 20
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011 09:57   

Moja kotka nie ruszy gotowanego miesa...

A przyprawialas czyms? Bo moja takiego zwyklego, ugotowanego nie tknie a nie wiem, czy kot moze jesc z przyprawami.
Surowego to zje tylko kawalek, ze dwa paseczki i juz ma dosc.
 
 
Katarzyna 
Katarzyna

Wiek: 57
Dołączyła: 28 Kwi 2010
Posty: 1903
Skąd: Internet
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011 10:11   

Kot i przyprawy...nieeeee.
Moje jedzą gotowane, surowe, zasadniczo wszystko.
Zuzia też początkowo nie chciała jeść gotowanego, ale jak z powodów gastrycznych wszystkie musiały przejść na monodietę kurczakową, to nie miała wyjścia, jak głód, to głód :: . Z tym, że jak się podaje samo mięcho, to trzeba dodawać suplementy, ale ja nie jestem specjalistką. Myślę, że np. Uta lub Villemo zdecydowanie więcej mogą powiedzieć na ten temat.
A może w ogóle zmienić karmę na bardziej białkową, tzn. mięsną jak Orjien albo przejść na BArfa? chociaż jak nie je surowego to może być kłopot.
Powodzenia w odchudzaniu!
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2011 10:13   

Yadranne napisał/a:
... kotka ma ok 5,5-6 lat
wg weta kotka powinna ważyć ok 4,8 kg i już przy 5,2 alarmował, że trzeba ją odchudzić
udalo nam się zbić wagę na RC na odchudzanie max do 5.0
a od jakiegoś czasu kotka notorycznie tyje, waży już 6.0 kg!
nie sypiemy jej więcej jedzenia niż zalecana ilość, kotka jest po sterylce (tak ocenił wet, nie umiem okreslic w jakim wieku byla sterylizowana)
czym ją karmic skoro RC na odchudzanie nie działa?


Najpierw przeliczcie, czy kotka rzeczywiście dostaje odpowiednią dawkę jedzenia. Czasem producenci na opakowaniach podają dawki z dużymi "widełkami" i tak naprawdę to nie wiadomo ile danemu kotu dawać ;) . Dzienne zapotrzebowanie na energię u kota to 50-60 kcal na 1 kg należnej masy ciała. Dla kotów mało aktywnych i z tendencją do tycia, 50 kcal/kg, to lepiej nie przekraczać. Nasze zbóje, jak dostają 50kcal/kg to niestety potrafią się zaokrąglać, muszą dostawać trochę mniej. Każdemu kotu trzeba to dopasować indywidualnie i delikatnie modyfikować w razie potrzeb, np. zimą troszkę więcej, latem trochę mniej itp.
Dla kota z nadwagą, należy uwzględniać docelową prawidłową wagę, czyli dla Waszej kotki 4,8 kg. Zatem powinna dostawać dziennie max 240 kcal. Na opakowaniu karmy lub w necie będzie podana jej kaloryczność. Trzeba przeliczyć ile gram kot powinien dostawać, żeby nie przekroczyć tej ilości kalorii. Jeśli kot dostaje rożne karmy np. trochę mokrej, trochę suchej, trzeba to wszystko uwzględnić i policzyć łącznie.

Jeśli po przeliczeniu okaże się, ze kotka dostaje już teraz odpowiednią ilość jedzenia (kalorii) i po mimo tego tyje, moim zdaniem warto byłoby zrobić badania krwi, żeby wykluczyć choroby mogące powodować zaburzenia metaboliczne i otyłość, np. cukrzycę. Tutaj to już najlepiej zwrócić się do weta, żeby zlecił konkretne badania.

Co do wyboru rodzaju karmy, to wszystko zależy od kota. Tak jak pisałam wcześniej, u nas karmy typu light i odchudzające się nie sprawdziły. Niestety linki informacyjne, które podałam wcześniej już nie działają. Jak tylko powstanie nowa strona z informacjami o żywieniu kotów i BARF, to podam aktualne linki.
 
 
Yadranne 

Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 20
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011 11:14   

dzięki, będę wdzięczna za te linki i spróbuję Twoich rad nt żywienia
ciekawe czy nasza kocica zje gotowanego kuraka
 
 
izabela 

Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 50
Skąd: poznań
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011 18:31   ŻÓŁTKO

witajcie.czy można kotu podać do jedzienia żółtko .jeśli tak to surowe czy gotowane?pozdr izabela
 
 
tosiowa 

Dołączyła: 08 Mar 2011
Posty: 39
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011 18:56   

Z tego co czytałam to można podać surowe żółtko (bez białka) albo całe jajko ale ugotowane. A surowe żółtko też nie za często.
Niektóre koty dla surowego żółtka dałyby się posiekać na kawałki :wink:
 
 
Villemo7 
Villemo7

Dołączyła: 10 Maj 2006
Posty: 3496
Skąd: Poznań- Grunwald
Wysłany: Wto 20 Wrz, 2011 21:32   

Conwalie napisał/a:
Poczytałam skład i właściwie głównym składnikiem jest białko, w karmie dla sterylizowanych jest go nawet więcej, tłuszczu porównywalna ilość więc węgli nie powinno być dużo więcej. Teraz zakupiłam karmę RC dla sterylizowanych poniżej 7 roku życia.

To że "głównym składnikiem" jest białko jeszcze o niczym nie świadczy. Ważne jest jego pochodzenie. A jakoś Royal nigdzie się nie chwali jaką mają zawartość mięsa w karmach. Mięsa, podkreślam, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego. Za to RC zawiera sporo glutenu - a to białko roślinne, które ma tę niesympatyczną cechę, że powoduje zatrzymanie wody w układzie pokarmowym.
izabela napisał/a:
nasze kotki też jedzą tylko suche ,ale wet twierdzi ze to nic nie szkodzi ,sucha karma podobno jest lepsza od mokrej, bardziej wartosciowa.

Bo wet siedzi w kieszeni koncernów. To pewnie, że będzie "reklamował" suchą karmę. Od rzeźnika nie dostanie wycieczki czy sprzętu za promocję mięsa.
I to co Uta napisała - mokra karma dostarcza wodę, którą koty raczej niechętnie piją, a która jest niezbędna do funkcjonowania nerek. Od tej wody w mokrej karmie kot nie tyje, a brzuszek ma pełny i nie "marudzi".

Uta wspomniała też o węglowodanach w karmach. Koty nie wykorzystują ich, jak ludzie, do produkcji energii, ale są one przetwarzane na tłuszcz. Dlatego na whiskasach i innych marketowych gównach koty tyją i właścicielom się wydaje, że kot jest w znakomitej kondycji, ale tak naprawdę to kot ma braki żywieniowe.
Po raz kolejny trzeba pamiętać o jednej kwestii - nie uczłowieczajmy zwierząt. To, że my od tłuszczu tyjemy nie znaczy, że koty - one tej energii potrzebują, bo jest dla nich łatwo przyswajalna. I tu uwaga też do Yadranne - ŻADNYCH przypraw. To co my jemy jest dla kotów niewłaściwe. W naszym pożywieniu jest pełno konserwantów, przypraw i innych świństw, które dla kota są co najmniej niewłaściwe.
Zawsze w tym miejscu odwołuję się do tego co kot jadłby w naturze. A my na siłę staramy się je przerzucić na to syntetyczne jedzenie.
Jeśli kota wzgardzi gotowanym kurczakiem (moja nie traktuję tego jako coś jadalnego) to może surowy (dla bezpieczeństwa sparzony) jej zasmakuje. A jeśli nie kurczak to może wołowina.

I naprawdę zachęcam do poczytania. Niestety linki, które podała Uta są w chwili obecnej "puste" z uwagi na ludzkie animozje. Ale w sieci jest naprawdę mnóstwo materiałów.
Nawet na naszym forum był już wątek o żywieniu kotów: http://forum.kocipazur.or...ight=%BFywienie a w nim sznurek do artykułu dla początkujących: http://www.krakvet.pl/forum/viewtopic.php?t=642
_________________
KOT NIE PRZYJDZIE NA ZAWOŁANIE. ODBIERZE WIADOMOŚĆ I SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ W WOLNEJ CHWILI.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Pon 03 Paź, 2011 23:16   

Mamy już działające linki :)
wklejam ogólny do działu o karmach:
http://www.barfnyswiat.or...4d19da59010831b
Są tam instrukcje jak czytać etykiety, jak analizować skład karmy oraz info o kocim odchudzaniu.
Mam nadzieję, że się przydadzą.
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Pon 03 Paź, 2011 23:20   

działające linki
jak czytać etykiety karm: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=243
jak analizować skład karmy: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=17
 
 
Katarzyna 
Katarzyna

Wiek: 57
Dołączyła: 28 Kwi 2010
Posty: 1903
Skąd: Internet
Wysłany: Wto 04 Paź, 2011 17:54   

Dzięki Uta za linki!

A zobaczcie co znalazłam w składzie Bozity suchej......"szwedzkie mięso co najmniej 4%..." co to kuźwa jest!!!!! Mięso ze Szwedów???????a te 4% to jka część Szweda??????

http://www.zooplus.pl/sho...173#composition
 
 
uta 

Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 862
Skąd: Swarzędz
Wysłany: Sro 05 Paź, 2011 16:50   

Może to takie szwedzkie mięso?
http://wiadomosci.gazeta...._szkodliwe.html

Było jakiś czas temu o tym głośno.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]