Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podwyższone ALT w badaniach krwi
Autor Wiadomość
bieguni 

Dołączyła: 04 Lip 2021
Posty: 10
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022 22:21   Podwyższone ALT w badaniach krwi

Cześć! Potrzebuję porady w kwestii podwyższonego ALT u naszego 9-letniego już Leopolda - wg weterynarza kitek ma lekką nadwagą (waży teraz 6,5kg czyli ponad pół kilo więcej niż gdy go adoptowaliśmy, choć wg mnie nie wygląda wcale źle).
Według ostatnich badań USG wątroba wygląda dobrze i weterynarz uważa, że takie wyniki badań krwi mogą wynikać z zatłuszczonej wątroby a ta z nadwagi i należy nadal dawać kotu mniej jedzenia by zszedł z wagi. ALE wyczytałam, że przy braku pełnej diagnozy najgorsze co można robić to właśnie przeprowadzać odchudzanie. I jestem trochę w kropce czy kotu bardziej szkodzę czy pomagam. Wcześniej kot jadł 3x85g, a od ponad pół roku wg zaleceń weterynarza 3x60g i na przestrzeni tego czasu zgubiliśmy z wagi 300g a wyniki ALT wciąż się podwyższają od 131 przez 141 aż po 147 teraz (norma to poniżej 109). Leoś je Catz Finefood bio, mjamjam i granatapet, więc raczej najwyższa półka. Po pierwszym USG gdy wątroba nie wyglądała idealnie kitku brał hepatiale forte przez 3 m-ce i o ile wątroba teraz wygląda już dobrze to wciąż ten ALT.
Czy radzilibyście dalej ograniczać kotu jedzenie? Wg mnie jest dość drastyczne. Polecilibyście jakąś konkretną karmę dobrą dla seniorów z problemami z wątrobą? Oraz czy znacie kogoś z Poznania do kogo moglibyśmy ewentualnie pójść z Leo na profesjonalną wizytę po poradę?
Dzięki za wszelką pomoc!
 
 
Niebieska 
Niebieska

Wiek: 34
Dołączyła: 13 Paź 2017
Posty: 7376
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 17 Gru, 2022 13:42   

Jeżeli kot zjada 180g dziennie to nie jest to drastycznie mało. Normalna porcja. Może wam się tak wydawać bo wcześniej go przekarmialiscie. Ja radziłabym podzielić to na więcej porcji. Może uda wam się 4-5 posiłków zrobić?
Niestety bardzo łatwo kota utuczyć, a o wiele trudniej go odchudzić, dlatego bardzo trzeba się z tym pilnować, szczególnie że koty z wiekiem stają się mniej aktywne i ich zapotrzebowanie kaloryczne zmniejsza się.
Jak często motywujecie go do ruchu?
Jeśli chodzi o karmy to są Ok, ale zwróćcie uwagę na zawartość tłuszczu. Przejrzyjcie składy i Wybierzcie te smaki, które mają mniej tłuszczu, sprawdźcie tez monobiałkowe.
Jesi chodzi o kontrolę Wet wybierzcie się do dr Pauliny Strychalskiej (przyjmuje na wichrowych wzgórzach lub Jugoslawianskiej.)
Kot jest w takim wieku, że warto też dodatkowo zbadać mu ciśnienie, parametry tarczycowe, a także wybrać się na konsultacje kardiologiczną.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]