Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sro 19 Sty, 2022 19:39
Karmienie bezdomniaków
Autor Wiadomość
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Nie 11 Paź, 2015 23:38   Karmienie bezdomniaków

Witam, chciałabym aby "karmicielki" bezdomnych kociaków podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami w karmieniu bezdomnych kotów oraz jak sobie radzą z odrobaczaniem i odpchlaniem dziczków. Na ogrodzie mam trzy - dwa kocurki (jeden z nich wykastrowany) i jedną koteczkę wysterylizowaną.
 
 
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Nie 11 Paź, 2015 23:43   

Do tej pory dostawały rano i wieczorem ciepła jedzenie. W południe i ok. 22.00 jak był mróz zanosiłam ciepłe mleko zasypane kaszką oraz suche. Mleko wypiły, kaszka została. Wiem, że koty nie tolerują laktozy więc w tym roku zaczęłam kupować mleko bez laktozy i podawałam ciepłe bez kaszki lecz niestety nie chcą go pić. Nie wiem co im podawać ciepłego przed mroźną nocą. Chciałabym również dowiedzieć się jak karmicielki radzą sobie z odrobaczaniem i odpchlaniem.
 
 
felinity 
felinity

Dołączyła: 29 Mar 2013
Posty: 1165
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 07:07   

Chyba nie ma sensu wydawać pieniędzy na mleko bez laktozy. Kaszka to tez nie najlepszy pomysł.
Lepiej nalać cieplej wody i odrobiny oleju spożywczego, by na wierzchu była cieniutka warstwa - wtedy wolniej zamarza i koty mają dostęp. Jeśli są mrozy to najlepiej dawać suchą (np Smilla do kupienia z Zooplus.pl ma stosunkowo dobra jakość i cenę dla bezdomniakow). Mokra karma ma sens jeśli nie ma mrozu lub jeśli koty zjedzą ja od razu gdy Pani ja wyłoży (w mróz lepiej podgrzać jeśli jest możliwość).
Co do odrobaczenia i odpchlenia, to nie pomogę.
 
 
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 08:27   

Moje trzy bezdomniaki są na moim ogrodzie więc z podaniem ciepłego jedzenia nie ma problemu. Zresztą często czekam aż zjedzą i wtedy zabieram to co pozostało. Na to ciepłe mleko czekają, nawet pod drzwiami. Tego jednego dokarmiam już 7-rok (cały) a te dwa dołączyły dwa lata temu. Koteczka jako malutki kociaczek tulony przez tego starego (brał ją między nogi tuląc do brzucha). Ten drugi kocurek był dokarmiany przez sąsiadów ale niestety tylko sporadycznie, więc przeniósł się do mnie 2 lata temu. Jeśli chodzi o odrobaczanie to czasem udawało mi się podać im tabletki w jedzeniu. Teraz się "wyżarły" i mielą jedzenie w pyszczkach, jak coś wyczują to nie jedzą. Czytałam o ziemi okrzemkowej bo syn podaje swoim kotom i twierdzi, że tylko w ten sposób je odrobacza. Zaczęłam podawać od wczoraj i mam nadzieję, że będzie to skuteczne. Zresztą przy okazji wizyty u weta z którymś z moich rezydentów popytam co o tym sądzi. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
 
 
einfach 

Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 2487
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 08:33   

A dają się dotknąć? Jesli wybrzydzają w jedzeniu, ale dają się dotknąć to są preparaty podawane na kark jak np. Profender bodajże.
 
 
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 08:55   

Kocury tak, dają się dotknąć. Koteczka niestety, po 2 latach karmienia, ledwie pozwoli się tknąć przy misce z jedzenie i natychmiast się odsuwa. Wiosną i latem podawałam preparat na pchły. Kocury dostały a koteczka niestety nie. Serce mi się kroiło gdy widziałam wielkie kleszcze na jej pyszczku ale nic nie mogłam zrobić. "Małpa" jedna, taka nieufna. A Profender ile kosztuje - bo ja jeszcze mam w domu 6 szt futra.
 
 
Morri 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 17269
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 08:55   

mój patent na podawanie tabletek jest taki, że dzielę tabletkę na mniejsze części i dokładnie oblepiam ulubionym smakołykiem. Najważniejsze, że by kulki były małe. Trzeba też uważać, żeby smak tabletki nie był wyczuwalny na zewnątrz. U mnie sprawdza się za każdym razem :cool:

Zamiast mleka można by na przykład nagotować kotom tłustego rosołu. Dodatkowo można w nim ugotować ryż i taką papkę wymieszaną z gotowanym mięsem podać kotom. Oczywiście gotujemy bez soli!
 
 
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 09:08   

OK, spróbuję z mielona wołowiną, może się uda. A o rosole nie pomyślałam a często im gotuję kurczaki i rosół do zlewu, bo zbyt tłusty - bałam się, że dostaną rozwolnienia od tego tłuszczu. No a co myślicie o tej ziemi okrzemkowej?
 
 
Morri 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 17269
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 09:16   

O ziemi okrzemkowej nie słyszałam przyznam szczerze... Bałabym się także eksperymentować - zwłaszcza na kotach wolno żyjących, których kup nie mogę potem obejrzeć, żeby stwierdzić, czy im to nie szkodzi...
_________________
"(...)Nie jesteś jednak tak bezwolny, A choćbyś był jak kamień polny, Lawina bieg od tego zmienia, Po jakich toczy się kamieniach."
 
 
Renik0803 

Dołączyła: 10 Maj 2014
Posty: 175
Skąd: Lusowo
Wysłany: Pon 12 Paź, 2015 09:50   

Na forum MIAU czytałam (posty starsze bo od 2006-2014). Ponoć futerka ładniejsze, energii więcej. Zresztą tą ziemię sama jem razem z mężem. Poza tym mój syn, który też ma 6 futer i jeszcze psa - podaje im od dłuższego czasu. Z tą ziemią tak ponoć jest, że te okrzemki powodują, że robaki są niszczone mechanicznie dlatego należy podawać przez dłuższy czas. Nie jest to chemia jak w przypadku tabletek. Oczywiście ziemia okrzemkowa ze sprawdzonego źródła.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]