Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Niebieska
Sro 19 Sty, 2022 19:39
ciało obce w kocie
Autor Wiadomość
fuerstathos 
czyli Ania Fufu ;)

Wiek: 28
Dołączyła: 15 Cze 2006
Posty: 8458
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 11 Sty, 2008 15:52   

Ciało obce w kocie http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=70856

Kazia napisał/a:
A ja mam taka propozycje.
Poiniewaz to jest kolejny bardzo podobny przypadek, polkniecia/utkniecia czegos, zakonczony smiercia kota.
Czy nie moznaby podwisic watku o takim tytule
"Cialo obce w kocie"
lub podobnym odzwierciedlajacym o co chodzi.
Z zacytowana wypowiedzia lekarza, ktora wytluscilam.
I z podwieszonym tym wlasnie watkiem, Stefanaka, watkiem sylwiah2 i jeszcze byl co najmniej jeden zakonczony smiercia kota, kot polknal jakas mocna nitke krawiecka.
Zeby kazdy, kto stanie w obliczu podobnej sytuacji, wiedzial, czym to grozi, czego nalezy sie domagac od wetow, jak postepowac.
I zeby kazdy zrozumial, ze tu sie liczy glownie czas.

kasha napisał/a:
Zjadł w jednej sekundzie hihi, teraz leży pod drzwiami i zabija czas snem do następnej dokładki :lol:
Jej, jak on się przyzwyczaił że na nim leży kupa szmat :ryk: leży teraz na chodniczku-drapaczku, a na nim kocyk koci i kocyk polarowy :lol: wcześniej uciekał momentalnie gdy czymś próbowałam go nakrywać :lol:

Rozmawiałam dziś z panem doktorem, który operował Stefka, pan jest po osiemdziesiątce i ma na pewno ogromne doświadczenie, powiedział, ze jak kot nie je nic przez 3 dni to jest to znak że należy się domagać by go przecięto i sprawdzono co mu jest, bo samo przecięcie to nie jest wg. niego jakaś tam operacja, operacją jest grzebanie i szycie we flaczkach.
Ostrzegł także, że jeśli jakiekolwiek leczenie nie przynosi skutku to trzeba się szybko skonsultować z innym lekarzem bo takie czekanie możę się skończyć źle dla zwierzątka.

Pan Edward to naprawdę skarbnica wiedzy, lubi się nią dzielić, sam opowiadał nam o różnych przypadkach ze swojej praktyki i naprawdę bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą :lol: Można go słuchać godzinami - to mówiłam ja, niedoszła pani weterynarz :lol:


http://forum.miau.pl/view...der=asc&start=0

http://forum.miau.pl/view...hlight=#1464660

Pozostalych watkow nie umiem znalezc.

Pierwsze objawy wskazujace, ze jelita moga byc niedrozne:

Wymioty bez biegunki
Wymioty w ciagu kilku minut po zjedzeniu czegokolwiek.
Odmowa jedzenia przez 2-3 dni.
To wszystko przy braku kupy, wlasnie brak biegunki i w ogole stolca wskazuje, ze nie jest to zwykla niestrawnosc.


Co robic, jesli u kota wystapia podobne objawy?

Po pierwsze, trzeba pamietac, ze LICZY SIE CZAS.
Kazda doba zwloki to powstawanie/rozwijanie sie stanu zapalnego jelit, a w dalszej kolejnosci watroby i trzustki. Lub zatruwanie kota toksynami, jesli stolec zalega w jelicie kilka dni. Zwykle zatwardzenie, trwajace dluzej niz kilka dni, moze byc dla kota smiertelne.

Domowe proby przepchania kota (tylko w 2-3 dobie, pozniej juz nie beda skuteczne lub kot i tak bedzie wymagal leczenia) to
1.Parafina w ilosci 5 cm co 3-4 godziny do monentu az wycieknie z kota tylem
2.Pasta na klaka w ilosci ok 5 cm co 3-4 godziny .

Po podaniu parafiny i/lub pasty mozna czekac na skutki nie dluzej niz dobe.
Jezeli w ciagu doby kot nie zrobi kupy i nie ustapia wszystkie wymienione objawy, jesli nie wroci apetyt, trzeba KONIECZNIE isc do weta.

Od czego zaczac "pojscie do weta" ?
Najlepiej zaczac od poszukania weta polecanego, dostepnego a naszej okolicy.

Zauwazmy, ze Stefanek byl leczony przez wetow przez kilka dni. Tylko ze calkiem nieskutecznie, nie zostala postawiona trafna diagnoza, nie zostalo podjete wlasciwe leczenie, ci pierwsi weci wcale mu nie pomogli.
Natomiast Stefanek stracil czas....czas, w ktorym jeszcze byla szansa na wyleczenie go. Dopiero po zmianie weta na polecanego zaczelo sie prawidlowe leczenie.

Jakich czynnosci/badan trzeba oczekiwac od weta przy podejrzeniu niedroznosci?

1. RTG z kontrastem.
ale...ja mam wrazenie, ze takie rzeczy jak siersc, foliowa torebka, anielskie wlosie, cienkie nitki, nie zostana zobaczone na RTG.
Poza tym...
"zwracanie kontrastu, parafiny i innych "ciężkich" cieczy jest bardzo, ale to bardzo niepokojące i może wskazywać na zatkanie lub ciało obce".

nawet, jesli nic nie wyjdzie na RTG.

2. Jezeli od pierwszych objawow minely juz 3-4 doby lub wiecej, dotychczasowe dzialania/leczenie nie przyniosly poprawy albo ta poprawa jest tylko czesciowa....jezeli ciagle nie ma pewnosci, co jest przyczyna, a niedroznosc NIE ZOSTALA WYKLUCZONA....trzeba zadac od weta otwarcia kota.

Jak postepowac z kotem po operacji na jelitach.

"Zacytuję może jeszcze w całości zalecenia pooperacyjne:
1. Odżywianie pozajelitowe conajmniej 3 dni (włącznie z wodą); Następnie wprowadzenie jedzenia i picia stopniowo od konststencji płynnej
2. Kontynuacja antybiotyku dożylnie w zależności od stanu pacjenta;
3. Ochrona szwów przed lizaniem - 10 dni - kubraczek;
4. Leki p/bólowe - w iniekcji - co 4-6 godzin - Torbugesic;
5. Dnia następnego konieczna wizyta u lekarza weterynarii"
_________________
Ostatnio zmieniony przez marinella Pią 11 Sty, 2008 15:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marra 

Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 31
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017 18:50   Kot zjadł wstążkę

Kilkanaście minut temu Gamiś uznała, że nie jest w stanie dłużej czekać na kolację i zjadła materiałową wstążkę (0,5cm szerokości i może z 20 długości). A właściwie chapnęła na raz, nie pozostawiając mi okazji na uniemożliwienie jej tego podwieczorku. Z tego co czytam w internecie nie jest to za ciekawa sytuacja, choć częściej problem dotyczy wstążek plastikowych... Co robić? Czekać i obserwować urobek? Może wjechać z parafiną (jeśli tak, to czy może być od jutra, czy czas szukać otwartej apteki?)? Może jakieś inne rady? :neutral:
 
 
einfach 

Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 2487
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017 18:58   

Można dać parafina. Generalnie poczekać i jeśli nie wydali po 1-2 dniach to lecieć do weta, zrobić Rtg i inne badania, zobaczyć gdzie jest. Jeśli samo nie wyjdzie to chyba jedyne co zostaje to otworzyć kota :(
 
 
marra 

Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 31
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017 19:05   

Po troskliwym telefonie od Morri (dzięki!): jutro jedziemy do weta. Oby obyło się bez cięższych interwencji :(
 
 
Morri 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 17269
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017 19:16   

bądźmy dobrej myśli :)
_________________
"(...)Nie jesteś jednak tak bezwolny, A choćbyś był jak kamień polny, Lawina bieg od tego zmienia, Po jakich toczy się kamieniach."
 
 
einfach 

Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 2487
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 15 Sty, 2017 19:17   

Trzymamy kciuki!!
 
 
marra 

Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 31
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 16 Sty, 2017 13:12   

Nie spodziewałam się, że historia tak szybko się rozwiąże, ale na szczęście - tak się stało :)

Dziś rano pojechałam z Gamisiem pod Wieżę. Właściwie od razu przyjął nas dr Majka (nie bardzo miałam nawet okazję ponalegać na dr Starczewską, która zresztą i tak nie miała wolnych terminów). Uznał, że w tej sytuacji najlepiej jest po prostu poczekać, co będzie się z Gamisiem działo. Gastroskopia na tym etapie nie byłaby szczególnie zalecana - bo jak na kota to dość spore urządzenie i trzeba ją robić pod narkozą. Wywoływanie wymiotów też nie bardzo, bo wstążka nie należy do łatwych do zwrotu. Zrobiliśmy jednak zdjęcie RTG i choć wstążki widać nie było (bo z materiału), to wyszło na jaw, że Gamiś ma problemy z opróżnianiem kuperka. Podobno to nawet może być powodem, dla którego kot zjada nie do końca to, co powinien. W związku z powyższym, wróciłyśmy do domu z zaleceniem obserwacji zachowań i apetytu Gamisia, oraz z parafiną i Lactulosum na wspomaganie pracy Gamisiowych bebeszków.

Po powrocie do mieszkania od razu zaaplikowałam Gamisi parafinę, zostawiłam kiciom zaległe śniadanko i wyszłam do sklepu (kupić m.in. zapasy tej pierwszej, bo nie było jej zbyt dużo, a szykowałam się na conajmniej kilka dni walki). Całe szczęście, przed wyjściem spłynęło na mnie jakieś objawienie, polecające mi zamknąć przed kiciami drzwi od pokoi (zostawiając im dostęp jedynie do kuchni i korytarza). Nie spodziewałam się wprawdzie, że cokolwiek się w Gamisiu tak szybko ruszy, no ale na wszelki wypadek. Po około 40 minutach mojej nieobecności, wróciłam do mieszkania. Otworzywszy drzwi, buchnął na mnie niepowtarzalny aromat kociej kupy. Pomyślałam - okej, fajnie, czyli coś się zadziało! Zajrzałam do kuwety - niby jakiś tam bobek podkopany leży, ale w sumie nic spektakularnego. Skierowałam wzrok w stronę kuchni - okeej, tu już więcej widać. Najpierw mą uwagę przyciągnęły gustowne, brązowe mazy na całej długości stołu. Podążając za tropem, nie minęło dużo czasu, kiedy spostrzegłam sprawcę całego zamieszania. Nie, nie Gamisia. Wstążkę. Owiniętą wokół "szczebelka" oparcia krzesła. Tak, owiniętą na około. Prawie jakby Gamma próbowała zawiązać ją na supełek. Jak to zrobiła? Nie mam pojęcia. Dowiedziałam się jednak, że cała kuchnia umazana w kupie może być mimo wszystko powodem do szczęścia :D Zdecydowanie łatwiej byłoby wskazać, gdzie niespodzianki nie było (chyba tylko na lampie). Poza tym, na stole, krzesłach, blacie, kuchence, zlewie, podłodze... Nawet pionowo na lodówce! - ślady sunącego kuperka. W sumie cieszę się, że nie było mnie w domu podczas całego tego zajścia, bo na pewno przestraszyłyby mnie zmagania Gamisia - szczególnie, że z tego co wiem, pomagać kotu w takiej sytuacji za bardzo nie można - bo istnieje ryzyko uszkodzenia jelit... No, w każdym razie - Gamiś całą sytuacją szczególnie się nie przejęła, wsunęła tylko całe śniadanie na raz (zwykle trochę zostaje w misce nawet i do wieczora), a teraz na zmianę myje się (jest z czego) i obserwuje świat za oknem.

Podsumowując, cała przygoda zakończyła się zaskakująco szybko i na szczęście szczęśliwie :) Dziękuję wszystkim za okazaną troskę i porady!!!

Btw, co może być powodem kocich problemów z wydalaniem urobku (dieta - głównie sucha karma)? Można temu jakoś przeciwdziałać na przyszłość?
 
 
Morri 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 17269
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 16 Sty, 2017 13:27   

ooo, szybko poszło :good:

Co do problemów trawiennych, chyba odpowiedziałaś sobie sama: sucha karma to akurat najmniej szczęśliwy wybór :/
_________________
"(...)Nie jesteś jednak tak bezwolny, A choćbyś był jak kamień polny, Lawina bieg od tego zmienia, Po jakich toczy się kamieniach."
 
 
Eva 

Wiek: 39
Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 9092
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: Pon 16 Sty, 2017 13:31   

marra napisał/a:
Dowiedziałam się jednak, że cała kuchnia umazana w kupie może być mimo wszystko powodem do szczęścia


:: :: ::

marra napisał/a:
Btw, co może być powodem kocich problemów z wydalaniem urobku (dieta - głównie sucha karma)? Można temu jakoś przeciwdziałać na przyszłość?

można wspomagająco podawać siemię lniane (zmielone, wyrobione na glutka z wodą) lub np. pastę bezopet :ok: jeśli podajesz głównie suchą, ważne, aby dopijać kota, poprzez np. wystawienie wiekszej ilości misek z wodą w różnych częściach domu lub udostępnienie poidełka z wodą płynącą (koty lubią pić spod prysznica np. ;) )
_________________
nie mogę, Kot na mnie leży.
 
 
marra 

Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 31
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 16 Sty, 2017 13:43   

Bałabym się trochę przestawienia na np. codzienną karmę mokrą (teraz dziewczyny dostają 2x w tygodniu Catz Finefood), bo musiałabym kupić coś gorszej jakości (zwyczajnie nie byłoby mnie stać na inną opcję), a Myszki za młodości miały dość wrażliwe żołądki - choć kto wie, może im to już minęło. Siemię lniane brzmi ciekawie - może dodawanie trochę do jedzonka byłoby dobrym pomysłem? Jeśli chodzi o wodę, to w sumie nawet wydawało mi się, że sporo piją - często widzę obie przy miseczce, Gamiś dodatkowo lubi dopijać ze zlewu...
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017 13:47   Nie ma rzeczy, której kot by nie zjadł

Witam,

Nie wiem, czy taki temat już był, jeśli tak to nie mogę znaleźć.

Mam ponownie problem z Panem Krówczyńskim i szmatkami. Teraz problemem stało się nie sikanie na wszystko co szmaciane, ale zjadania wszystkiego co szmaciane.
W skrócie - nie ma materiałowej rzeczy w domu, której nie próbowałby zjeść, ewentualnie poszarpać na kawałki i zjeść/zanieść pod nasze łóżko.

Nie ma znaczenia, czy to skarpetka, rękawiczka, zmywak kuchenny, ręcznik kąpielowy, gąbka, czy koc. Porwie, poszarpie, zje (a przynajmniej będzie próbował).
Non stop giną gąbki kuchenne ze zlewu w kuchni, znajduję je po jakimś czasie w strzępkach (najczęściej pod łóżkiem), ściereczki kuchenne, gumki do włosów. Po prostu wszystko. Parę dni termu porwał mi z włosów gumkę (tak ściągnął, że nie zauważyłam) i w ostatniej chwili mu wyrwałam z paszczy, gdyż próbował ją zjeść.

W kuwecie znalazłam noszący ślady trawienia sznurek z drapaka.

O ile na początku było to nawet zabawne, obserwowanie jak wielki koc znika pod łóżkiem, albo jak próbuje przeciągnąć w szparze pod drzwiami - jednak obecnie mam wrażenie, że początkowo zabawa przerodziła się w jakąś obsesję, które może być dla niego niebezpieczna.

Uprzedzając zarzuty - żeby pochować zmywaki itp. Są już pochowane - ściereczki też, druciak - zamykane pod naszą nieobecność w szafce ze specjalnie na tą okoliczność zamontowanym zamkiem, którego nie umie otworzyć (jeszcze nie umie). Zmywak potrafi zniknąć w trakcie zmywania - człowiek zmywa - odwróci się po coś - z prędkością światła pojawia się Krów - w locie kradnie gąbkę i znika.

Do tego zaczął wchodzić do kibelka - nie pije wody z niego - tylko wkłada łapki do środka i bawi się wodą - chlapie sobie. Zamykanie tylko trochę pomaga - potrafi sobie otworzyć.

Nie wiem szczerze mówiąc - skąd takie dziwne zachowania u niego i co z tym zrobić :( .
_________________
nie mam popdisu
 
 
domonika 

Wiek: 29
Dołączyła: 20 Wrz 2016
Posty: 364
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017 14:04   

Czy byliście z nim u weterynarza? Może kwestia zębów?
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017 14:21   

Kot jest fizycznie zdrowy (oprócz epilepsji, na którą choruje). Niedawno był na przeglądzie technicznym, tydzień temu advocate dostał, więc robaków też nie ma.
_________________
nie mam popdisu
 
 
Eva 

Wiek: 39
Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 9092
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017 14:52   

a jakie leki dostaje na padaczkę?
_________________
nie mogę, Kot na mnie leży.
 
 
Katarzyna 
Katarzyna

Wiek: 57
Dołączyła: 28 Kwi 2010
Posty: 1903
Skąd: Internet
Wysłany: Pon 18 Gru, 2017 17:56   

To wygląda na typową Pica czyli zjadanie rzeczy/przedmiotów, które do jedzenia się nie nadają.
To jest bardzo groźne. Moja przyjaciółka 2 dni temu pochowała ukochanego psa, który zjadł reklamówkę z Lidla (całą) oraz ponad 1 metr wykładziny dywanowej.....pies był duży, wilczór, ale nie udało się go uratować...
Pica czasem jest objawem bólu, złego samopoczucia.
Jeżeli kot jest przebadany, to dobrze by było skonsultować się z behawiorystą, chociaż przy padaczce może nie być nic w wynikach....
Próbowaliście podawać olejek konopny CBD? On się super sprawdza przy padaczkach i wielu zaburzeniach neurologicznych, działa też przeciwbólowo, jest drogi, ale legalny :) bez frakcji halucynogennej :)
Tutaj jest na pewno sprawdzony, podaje się chyba 1 kroplę dziennie na kota:

http://indorshop.pl/pl/sz...&submit_search=

Powodzenia :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]