Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
FHS u kotów - zespół falującej skóry
Autor Wiadomość
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 03 Lip, 2023 13:06   FHS u kotów - zespół falującej skóry

Krówka posypała mi się zdrowotnie. Lekarz mówi, że to prawdopodobnie FHS.

Macie doświadczenia z tą przypadłością?? Jesteśmy obecnie przed szczegółowymi badaniami. Futrzak warczy, atakuje swój ogon, szarpie go - atak na ogon przypomina nieco atak padaczki i podobnie można kota "wybić" z tego stanu jak z początku ataku padaczkowego. Oczywiście jak się go przyuważy na początku, jak już zacznie gryźć ogon jak dziki, to trzeba w spokoju poczekać, aż atak szału minie.

Krówek jest kotem padaczkowym, dodatkowo z FIV i dużo przeszedł ostatnio (odejście Winyla i Dieselka, nowi kompani).

Krówek jest bardzo towarzyski ale ma tendencję do dominacji, ale ani Winyl, ani Diesel nic sobie z tego nie robiły. Prążek i Lindor z kolei mu oddają - Krówek pacnie Prążka, za chwilę Prążek paca Krówka i tak potrafią w kółko napadać na siebie i pacać się cały dzień. Agresji w tym nie ma, ale żaden nie odpuści i musi mieć ostatnie "pacnięcie".

Oczywiście, z Krówkiem jesteśmy umówieni do weterynarza na przebadanie na wszystkie strony, żeby wykluczyć ewentualne przyczyny fizyczne.

Szukam w internecie jakichś informacji o opiece nad takim kotem, jak mu pomóc, ale za dużo znaleźć nie mogę.

Macie jakieś doświadczenia??
_________________
nie mam popdisu
 
 
airam 
airam

Wiek: 29
Dołączyła: 01 Gru 2019
Posty: 1030
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 04 Lip, 2023 15:15   

Konsultowaliście temat z behawiorystą? Czy nowe koty były wprowadzane przez socjalizację z izolacją?
Z FHS zmaga się Mozzarella, więc stricte w temacie schorzenia być może podpowie coś jej DT, @Migotka.
_________________
"Świat się kręci i kręci i kręci. Ponieważ kot."
Ponieważ kot Jacek Dukaj
 
 
Migotka 
Migotka

Dołączyła: 01 Wrz 2019
Posty: 1612
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 05 Lip, 2023 13:55   

Mozzarella, kiedy miała epizody falującej skóry, była podbudzona i jednocześnie przerażona, falowała cała skóra kota, biegała jak szalona bez celu, następowały epizody gwałtownego wylizywania, kiedy ataki mijały chowała się przerażona w szafie. Ataki występowały praktycznie codziennie i wykańczały kota fizycznie.

Udało się ją wyprowadzić z ataków farmakologicznie. Czynników potencjalnego stresu wyeliminować nie możemy - inne koty. Mozzarella przyjmuje 1/2 tabletki dziennie amitryptyliny 10 mg, jest to lek przeciwdepresyjny, wykazujący działanie uspokajające i przeciw lękowe. Dodatkowo Zylkene 1/4 z kapsułki 450 mg. Na takim zestawie i dawkach nie mieliśmy powtórki ataku od bardzo długiego czasu.

Ważne jest wykluczenie wszelkich przyczyn fizycznych, postawienie diagnozy jest trudne i bazuje na historii zwierzęcia i eliminowaniu innych jednostek chorobowych, które mogą dawać zbliżone objawy (np. przeczulica skórna, zaburzenia neurologiczne, choroba dermatologiczna np. u Mozzki podejrzewano alergię, czy obecność pasożytów zewnętrznych, zaburzenie w rejonie przodomózgowia).

Konsultowałam ją u weta, który jednocześnie jest behawiorystą.

Podrzucam też artykuł rozjaśniający temat FHS:
https://blog.kocibehawioryzm.pl/2018/03/13/syndrom-falujacej-skory-kotow-fhs/
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023 13:13   

Tak, była socjalizacja z izolacją.

Krówek jest kotem bardzo towarzyskim, lubi inne koty i szybko z nimi zaprzyjaźnia. Wyraźnie ucieszył się z obecności nowych towarzyszy. Kotki dogadują się generalnie dobrze, nie ma większych problemów, aczkolwiek jak młode przesadzają i za bardzo angażują Krówka w gonitwy, to prychnie i sobie idzie. Ma tendencję do dominacji, więc jeśli się nie dogadują, to na tym polu i prawdopodobnie z Prążkiem - on też ma takie zapędy. Musi mieć ostatnie zdanie.

Jesteśmy przed dokładnym przeglądem fizycznym kota.

Zauważyłam, że Prążek lubi wieczorem pójść za Krówkiem do jego kryjówki i go tam pacać :( .
Oddzieliłam ich na razie, kiedy wychodzimy do pracy, żeby Krówek miał z tym czasie spokój i spędzam młodych z szafy na której Krówek lubi przesiadywać. Razem ich puszczamy kiedy wracamy do domu i jest jakby nieco lepiej. Krówek przez ten czas nie zrobił napadu na ogon. Dostaje też do kolacji Calm&Relax.

Krówek jest kotem zero-jedynkowym, jak się złości to od razu wpada w furię, jak się cieszy to od razu ekscytacja.

Dziękuję za link, poczytam.
_________________
nie mam popdisu
 
 
airam 
airam

Wiek: 29
Dołączyła: 01 Gru 2019
Posty: 1030
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023 16:39   

A jak długo trwał proces socjalizacji z izolacją?
I od kiedy koty na siebie negatywnie reagują?
_________________
"Świat się kręci i kręci i kręci. Ponieważ kot."
Ponieważ kot Jacek Dukaj
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 11 Lip, 2023 21:01   

Nie pamiętam jak długo.

Krówek tak się zachowuje od niedawna - jakieś dwa tygodnie, wcześniej było wszystko OK.

Byliśmy u weterynarza. Krówka prawdopodobnie bolą zęby. Jest przez to zły i poddenerwowany, młode szaleję, co powoduje, że kot się irytuje.

Dostał leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest całkowita zmiana. Dwa dni spał jak zabity, chociaż młode harcowały wkoło niego. Wieczorem się z nimi bawił i kulał. Poszedł spać w nocy na swoją szafę, gadał do nas jak zwykle. Zero gryzienia ogona.
Jak ma dość biegania młodych po prostu sobie idzie, albo im mruknie, że mają go zostawić w spokoju - ale wszystko neutralnie, bez nerwów i stresu.

Nadal będziemy obserwować i zastanowimy się co zrobić z tymi nieszczęsnymi zębami.
_________________
nie mam popdisu
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 20 Lip, 2023 09:00   

Już wiemy to na 100% zęby. W przyszłym tygodniu robimy porządek w paszczy. Na razie tylko czyszczenie, usunięcie kamienia i ewentualna ekstrakcja problemowych zębów.

Jeśli to nie pomoże, to wszystkie zęby zostaną usunięte.

Krówek dostaje leki przeciwbólowe. Młode dokazują i jest dobrze.
_________________
nie mam popdisu
 
 
bukanor 
bukanor

Dołączyła: 19 Mar 2011
Posty: 118
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 31 Lip, 2023 20:55   

Krówek po zabiegu. Wszystkie zęby okazały się zdrowe. Miał odłożone mnóstwo kamienia, który powodował stan zapalny, a nawet odleżyny na dziąsłach.

Kot całkowicie wrócił do normalności. Z młodymi się ganiają, bawią. Kocia sielanka można powiedzieć.

:)
_________________
nie mam popdisu
 
 
miyazawa 

Dołączyła: 29 Cze 2017
Posty: 1019
Skąd: .......
Wysłany: Pon 31 Lip, 2023 21:58   

Ufff, no to brawo, że udało się zażegnać kryzys 👍
Bardzo ciekawy przypadek, że stan ząbków doprowadził aż do takich zachowań. Dobra lekcja na przyszłość. I co najmniej raz do roku warto sprawdzić ząbki u wszystkich 👌
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]