Fundacja 'Koci Pazur' Strona Główna Fundacja 'Koci Pazur'
Fundacyjne forum kociarzy z Poznania

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: saszka
Sro 24 Sty, 2024 23:28
Kora
Autor Wiadomość
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Wto 13 Cze, 2023 10:07   Kora

Kora to kotka znaleziona na poboczu drogi w Poznaniu, przy której błąkała się od jakiegoś czasu. Na swoje szczęście zwróciła uwagę Dobrej Duszy, która zaraz zawiadomiła nas o sytuacji. Ile czasu kotka czekała na osobę, której jej los nie będzie obojętny, tego nie wiemy.
Wiemy jednak, że wielu ludzi ją mijało i nikt nie pochylił się nad nią wcześniej. Kotka ciężko oddychała, miała kłopot z ustaniem na nogach. Teraz walczy o życie w klinice weterynaryjnej. Kora waży ledwie 3kg, ma obrzęk płuc oraz płyn w jamie brzusznej, ma gorączkę 41 stopni.
Kora przebywa na hospitalizacji pod opieką lekarzy, którzy walczą o ustabilizowanie parametrów. Kora jest odwodniona oraz silnie niedożywiona.

Jesteśmy gotowi podjąć każdą walkę o tą małą kruszynę, która musiała przejść bardzo dużo w swoim krótkim życiu.Kora na ZDJĘCIACH
Ostatnio zmieniony przez saszka Sro 24 Sty, 2024 23:27, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Sro 14 Cze, 2023 20:42   

Kora osłuchowo ma zaostrzone szmery nad dolnymi drogami oddechowymi.
Oddechy są przyspieszone, a duszność jest nasilona. W jamie ustnej widoczny osad nazębny oraz zapalny stan dziąseł. Sierść koteczki jest matowa, pokryta odchodami pcheł.

Wykonane badanie USG klatki piersiowej wykazało po prawej stronie liczne artefakty linii B (Ich pojawienie wiąże się ze zwiększeniem ilości płynu w przegrodach międzypęcherzykowych płuc. Na ekranie ultrasonografu są widoczne jako hiperechogeniczne pionowe linie mające początek na linii opłucnej i biegnące przez całą długość ekranu. Poruszają się wraz z linią opłucnej w czasie oddychania) Artefakty linii B widoczne w obrazie usg powstają w wyniku obecności płynu pod opłucną płucną. Świadczą o zmianach śródmiąższowo-pęcherzykowych, takich jak obrzęk płuc (obraz „mokrego płuca”), i są powszechne u chorych z ostrą niewydolnością oddechową, z przewlekłą niewydolnością krążenia lub chorobą śródmiąższową płuc. U Kory są dodatkowo widoczne nieokreślone struktury nie będące prawidłowym obrazem płuc (mogą świadczyć o rozroście tkanek/ropniu/ guzie /innych, w tym momencie nieskwalifikowanych czynnikach )
W badaniu palpacyjnym stwierdzono lejkowatą budowę klatki piersiowej - wyczuwalne bardzo silne wgłobienie mostka.
Na wykonanych zdjęciach RTG klatki piersiowej potwierdzono lejkowatą budowę mostka. Jedna z najczęstszych wrodzonych deformacji ściany klatki piersiowej. Zaburzenie to polega na przemieszczeniu fragmentu mostka wraz z chrząstkami żebrowymi w płaszczyźnie grzbietowo-brzusznej ku górze, co powoduje zagłębienie wnikające w głąb klatki piersiowej. Dogrzbietowe wpuklenie mostka może powodować ucisk na płuca (nawracające problemy oddechowe) i serce (zaburzenia kardiologiczne), nieraz z jego przemieszczeniem i odkształceniem dużych naczyń krwionośnych. U Kory niestety obraz serca jest o widocznie zmienionym kształcie oraz organ ten zepchnięty jest całkowicie na lewą stronę.
Ponieważ najczęstszym objawem kardiomiopatii przerostowej jest duszność, a klinicznie może rozwijać się obrzęk płuc, często też pojawia się płyn w klatce piersiowej, co występuje również u Kory nie możemy jej wykluczyć.

Inne organy wewnętrzne również są niepokojące w obrazie ultrafonograficznym. Trzustka jest powiększona jej lewy płat oraz przewód trzustkowy. Natomiast pęcherzyk żółciowy ma ściany pogrubiałe, niejednorodne, ziarniste, pomiędzy płatami widoczny aechogenny płyn.

Dodatkowo Kora ma anemię – czekamy za diagnostycznymi badaniami krwi w celu ustalenia postępowania procesu zapalnego, oraz na wyniki rozmazu krwi z retikulocytami w celu oceny regeneracji anemii.


Czeka nas walka – niezliczone konsultacje kardiologiczne, specjalistyczne badanie ultrasonograficzne oraz szereg badan i diagnostyki ogólnoustrojowej. Trzymajcie kciuki za małą , która z pewnością czuje się lepiej – ma apetyt, wypróżnia się prawidłowo, obrzęk płuc minimalnie się zmniejszył a temperatura spadła i już nie mamy gorączki.
 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Pon 19 Cze, 2023 07:36   

Kora od 2 dni jest w domu, chwilowo najbliższa kontrola jesli nic się nie wydarzy odbedzie się w piątek. Czekamy jeszcze na konsultacje kardiologiczną i specjalistyczne usg klatki piersiowej.

Co mnie wzruszyło, to fakt że Kora rozkochała w sobie pracowników kliniki, którzy w piątek na wyjście małej podarowali jej maskotkę <3W piątek Kora wypisana z kliniki bez obrzęku płuc, zmieniono jej antybiotyk i teraz podajemy go 2x dziennie, z powodu problemów z kałem dodatkowo mamy włączoną laktuloze 2x dziennie, włókno, suplementy wyciszające, probiotyki, immunostymulanty oraz proursan - na drogi żółciowe.

Arsenał leków nie mały, ale pacjentka dzielnie wszystko przyjmuje.

Niestety małą trzeba stale obserwować czy nie nawracają duszności, czy nie zbiera się płyn, stale obserwujemy jak oddycha.
Kora jest przyjazną kotką, mam nadzieję, że gdy zdiagnozujemy do końca jej dolegliwości i jak jej pomoc jej życie będzie mniej zagrożone.

Kora jest przerażająco chuda.. wszystkie kosteczki ma na wierzchu.. widać liczne otarcia skóry.. musiała błąkać się od dawna bez pomocy bo stan jej ciałka daje dużo do życzenia.

Czekamy nadal za resztą wyników w tym badaniami kału na pasożyty.
Anemia nam ustępuje więc są szanse na stabilizację.


 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023 07:46   

Kora w ostatnich tygodniach odwiedziła szereg specjalistów.

Między innymi w usg jamy brzusznej stwierdzono cechy zaparcia w jelitach grubych - bez zmiany ściany jelita grubego. Jelito cienkie pogrubiałe jednorodnie na całej długości. Odstawiliśmy też antybiotyk oraz potwierdziliśmy ujemne wyniki badań parazytologicznych kału.


Kolejne wizyty: w pierwszej kolejności odwiedziliśmy pilnie kardiologa by sprawdzić czy serduszko Kory jest sprawne.

Budowa mięśnia sercowego, aparaty zastawkowe oraz ujście głównych naczyń są w granicach normy. Nie stwierdzono na ten moment wad wrodzonych u Kory.

Zastawka Tętnicy Płucnej jak również zastawka Aortalna o prawidłowej morfologii, przepływ przez zastawkę laminarny a prędkość przepływu w zakresach normy.

Zastawka trójdzielna i mitralna prawidłowo wykształcona, przepływ laminarny, dwufazowy.
Funkcja skurczowa lewej komory serca zachowana. Funkcja rozkurczowa lewej komory o profilu fizjologicznym.
Wymiary ściany, przegrody i światła lewej komory w skurczu i rozkurczu stosowane do norm masy ciała.
Na ten moment mimo, że mięsień jest obniżony w stosunku do fizjologicznego położenia w klatce piersiowej nie wykazuje zmian pracy serca. Najbliższa kontrola serca za ok 2 miesiące.

Kolejna wizyta - Kora pod czujnym okiem doktora miała wykonane usg klatki piersiowej, które to wykazało, że obraz lewego płuca wskazuje na zmiany zapalne o niewielkim nasileniu; poza podłożem bakteryjnym/wirusowym w diagnostyce różnicowej uwzględnić można robaczyce płuc - choć wydaje się najmniej prawdopodobna związku z dobrą reakcją na leczenie stanu zapalnego płuc.

W badaniu doczaszkowo-dobrzusznych obszarach płuca lewego ( przede wszystkim płat doczaskowy) obecne pojedyncze, drobne konsolidacje o nieregularnym zarysie ( największa grubości 0,2 cm) w ich zakresie nie stwierdza się bronchogramów.

Lokalnie występują średnio liczne artefakty pionowe ( Linie B oraz krótkie ), poza tym zmian naciekowych w płucach nie stwierdza się. Zachowane artefakty linii A. W jamie osierdzia płynu nie stwierdzono. Serce bez cech niewydolności.

Dodatkowo związku z wysokim wynikiem hormonu atymulerowskiego poprosiłam również o próbę znalezienia macicy i jajników z faktu braku zewnętrznych oznak kastracji i dodatniego wyniku hormonu. Doktor zlokalizował i potwierdził, że Kora nie była kastrowana, co zaskakujące jej macica ma zaledwie 3 mm a jajniki maksymalnie do 1cm. Dodatkowo Doktor wyłapał w obrazie nerek zawał jednej z nich.

Zaplanowana Kastracja Kory niestety musi zostać odłożona w czasie, ponieważ od tygodnia walczymy ze stanem zapalnym oczu Kory.. pierwsze badanie na posiew z materiału nie wykazało wzrostu bakterii a kontrola wykazała istotny wypływ ropnej wydzieliny.

W tej chwili pobrano wymazy na specjalistyczny okulistyczny pcr - czekamy za wynikami - w czwartek w tym tygodniu kolejna wizyta kontrolna.
Musimy małej zakraplać leki od 2 do 4 razy dziennie, trzema różnymi kroplami.
Kora w ostatnim czasie przeszła niezwykle dużo - wizyty w gabinecie są własciwie codziennością.
A mimo to dzielnie znosi zabiegi jakie musi mieć wykonane.


Ostatnio zmieniony przez crestwood Pią 28 Lip, 2023 19:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jankers 

Dołączył: 26 Lis 2022
Posty: 156
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 26 Sie, 2023 15:35   

Jakieś newsy od Kory?
 
 
jankers 

Dołączył: 26 Lis 2022
Posty: 156
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 02 Wrz, 2023 15:27   

Przydałby się update zdrowotny do zbiórki :patyk: :patyk:
 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2023 17:09   

A no Newsy są :D

Z ostatniego badani Kory:

Powieki prawidłowe ułożenie
Rzęsy dwurzędowe, ektopowe niewidoczne

Odruchy
OL: źreniczny +, powiekowy+ , grożenia +
OP: źreniczny +, powiekowy+ , grożenia +

Test Schirmera- obustronnie w normie - test wykonuje się w celu oceny wydzielania wodnej składowej filmu łzowego. W typowym badaniu oznacza się całkowitą ilość wody wydzielaną we łzach.

Spojówka niezmieniona w OL, zaczerwieniona i rozpulchniona w OPPłukanie kanalików łzowych u Kory przebiega bez protestów - ta kotka naprawdę jest dość cierpliwym dzieckiem :D
Rogówka niezmieniona
Test fluoresceinowy
OL ujemny
OP ujemny

Dalej leczymy stan zapalny spojówek u Kory - w tej chwili mamy już 1x dziennie podawane krople.

Będziemy umawiali się na zabieg stomatologiczny - niestety duże podejrzenie jest iż to zęby sieją nam na zapalenie spojówek.

Na usg wszystko jest w normie w tym momencie :D

 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023 09:53   

Kora odbyła zabieg kastracji niedawno, który zniosła bardzo dobrze. Zabieg z uwagi na lejkowatą klatke piersiową Kory odbywał się w znieczuleniu wziewnym. Niestety koszty zabiegu diametralnie wzrastają w takim przypadku o kilkaset zł○otych...

Kora nie była zachwycona swoim nowym strojem STEGOZAURA :DNa szczęście nawet po zabiegu Korcia nie straciła charakteru małego killera :Ddzis mija już kilka tygodni i mały terminator ma się w 100% dobrze.

Kora upodobała sobie kuchnie jako swój azyl, ale zdarza się że zaszczyci nas swoją obecnością w pokoju z innymi kotami :DPrzed nami zabieg stomatologiczny i kontrola oczu - niestety mała płata nam figle i oczy raz lepiej raz gorzej się mają.
 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023 11:12   

Kora za ok 2 miesiące będzie miała kontrolne badanie usg płuc by zweryfikować czy płuco lewe nadal jest powiększone i zapalne. Oraz kontrole półroczną serduszka.


Od tych wyników badań będą zależały dalsze wytyczne zdrowotne.
 
 
airam 
airam

Wiek: 29
Dołączyła: 01 Gru 2019
Posty: 1003
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023 11:57   

Ależ się z niej zrobiła Jej Puchowatość <3 Super, że trójkątny, wychudzony pyszczek i zrudziała sierść już poszły w niepamięć.
_________________
"Świat się kręci i kręci i kręci. Ponieważ kot."
Ponieważ kot Jacek Dukaj
 
 
jankers 

Dołączył: 26 Lis 2022
Posty: 156
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 01 Gru, 2023 14:32   

airam napisał/a:
Ależ się z niej zrobiła Jej Puchowatość <3 Super, że trójkątny, wychudzony pyszczek i zrudziała sierść już poszły w niepamięć.

Też to zauważyłem. Nie wygląda już jak tysiąc nieszczęść. Wygląda po prostu bardzo dobrze :)
 
 
saszka 
Babcia Wierzba
Leniwiec Poldek

Dołączyła: 30 Wrz 2015
Posty: 6867
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 03 Gru, 2023 12:33   

Piękny stegozaur :D
_________________
If cats looked like frogs we'd realize what nasty, cruel little bastards they are. Style. That's what people remember.
 
 
Cotleone 
Don Vito & co

Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 2726
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 03 Gru, 2023 12:46   

Bardzo oryginalny outfit ::
Nawet w tej nietypowej kreacji widać, że Kora pięknieje.
_________________
Mruczenie jest bardzo ważne. Mruczenie wygrywa za każdym razem. (T. Pratchett)
 
 
Magdalena 
ZDROWIE

Dołączyła: 21 Lis 2018
Posty: 965
Skąd: Koziegłowy
Wysłany: Sro 06 Gru, 2023 19:36   

saszka napisał/a:
Piękny stegozaur :D
Też tak sądzę :D
 
 
jankers 

Dołączył: 26 Lis 2022
Posty: 156
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 28 Gru, 2023 14:42   

co nowego u Kory? :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
x
"Strona internetowa oraz forum Fundacji dla Zwierząt Koci Pazur" wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie plików cookies w celach statystycznych. [więcej informacji]